یونیسف: بیش از ۴۰هزار کودک در رقه در خطر مرگند

صندوق کودکان ملل متحد می‌گوید، کودکان و خانواده‌هایشان در رقه سوریه “به معنای واقعی کلمه در تله” قرار گرفته‌اند. داعش به انسان‌های در حال فرار نیز شلیک می‌کند.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید، در شهر رقه سوریه که پایتخت خودخوانده گروه “دولت اسلامی” (داعش) است بیش از ۴۰هزار کودک در شرایطی بسیار خطرناک گیر افتاده‌اند.

دست کم ۲۵ کودک در جدیدترین درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند و بسیاری دیگر نیز زخمی شده‌اند. بیمارستان‌ها و مدارس هم هدف حمله قرار می‌گیرند و حتی نمی‌توان ابتدایی‌ترین ‌و ضروری‌ترین مایحتاج کودکان را تأمین کرد.

بیشتر بخوانید: بزرگترین عملیات “موفقیت‌آمیز” نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش

از سال ۲۰۱۳ به بعد کالاهای کمکی به‌ندرت وارد شهر شده است. رقه در سوریه و موصل در عراق مهم‌ترین شهرهای در تسخیر داعش‌اند.

مردم رقه بر سر دوراهی

بر اساس گزارش سازمان “پزشکان بدون مرز”، همه سکنه رقه در خطر به سر می‌برند؛ چه ‌آن‌ها که می‌مانند و چه آن‌ها که می‌گریزند. آن‌هایی که تن به گریز می‌دهند می‌دانند برای این که از خطوط جبهه مقدم شهر بگذرند باید از میدانی مین‌گذاری‌شده رد شوند و علاوه بر آن ممکن است هدف تیراندازی قرار گیرند.

اما حتی برای آن‌هایی که موفق به فرار شده‌اند نیز وضعیت اسف‌بار است، چرا که در سکونت‌گاه‌های موقت حومه شهر نیز امکانات چندانی برای بقا و زنده ماندن فراهم نیست.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) بر این نظر است که تا کنون ۹۵هزار نفر رقه را ترک کرده‌اند. حدود ۱۶۰هزار نفر نیز در شهر نیازمند کمک‌های انسانی‌اند.

باز هم تلفات غیر نظامیان

به گفته فعالان سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در جدیدترین حملات هوایی ائتلاف ضد داعش که تحت رهبری آمریکاست دست کم ۱۷ غیر نظامی کشته شده‌اند.

اکثر قربانیان در یک کافی‌نت مخروبه در رقه حضور داشتند که بر اثر حمله جان خود را از دست دادند. تعداد زیادی غیر نظامی نیز زخمی شده‌اند. حملات هوایی نیروهای ائتلاف شامل ۲۵ حمله به رقه و اطراف آن بوده و در حاشیه شمالی شهر نیز نبرد سنگین زمینی گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: بیش از ۴۰ نفر از “عوامل داعش” در ایران دستگیر شدند

ائتلاف تحت رهبری ‌آمریکا به حملات خود به مواضع داعش در شرق سوریه نیز شدت بخشیده است. روز سه‌شنبه ۶ ژوئن نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) با پشتیبانی ائتلاف ضد داعش حمله به رقه را آغاز کرده‌اند.

رقه از سال ۲۰۱۴ در دست شبه‌‌نظامیان گروه تروریستی “دولت اسلامی” است. به گفته محافل نظامی، درگیری‌های سنگینی بر سر رقه جریان دارد و نیروهای داعش در داخل شهر تونل احداث کرده‌اند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …