یک مظنون در ارتباط با انفجار دورتموند بازداشت شد

دادستانی آلمان گفت که حمله به اتوبوس تیم دورتموند انگیزه اسلام‌گرایانه داشته. نهادهای امنیتی این حمله را “اقدامی تروریستی” ارزیابی کرد‌ه‌اند. در محل انفجار نوشته‌ای پیدا شده که با “بسم‌الله الرحمن الرحیم” آغاز می‌شود

سخنگوی دادستانی کل آلمان اعلام کرد که در ارتباط با انفجار در نزدیکی اتوبوس تیم بوروسیا دورتموند در روز سه‌شنبه (۱۱ آوریل) دو نفر مظنون شناسایی شده‌اند که یک نفر از آنان دستگیر شده است.

سخنگوی دادستانی آلمان تصریح کرد که حمله انگیزه اسلام‌گرایانه داشته است. به گفته او مقامات امنیتی آلمان این حمله را “اقدامی تروریستی” ارزیابی می‌کنند.

پیشتر نیز گفته شده بود که پس از حمله انفجاری در شامگاه سه‌شنبه به اتوبوس حامل بازیکنان تیم فوتبال بوروسیا دورتموند،  نهادهای امنیتی آلمان در حال تحقیق درباره انگیزه‌های احتمالی اسلام‌گرایانه آن هستند.

شبکه خبری “NDR” از زیرمجموعه‌های شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان، “WDR” شبکه سوم تلویزیون آلمان و روزنامه “زوددویچه”، سه رسانه‌ی معتبری هستند که پیش‌تر از جزئیات این تحقیقات پرده برداشته‌ بودند.

طبق اطلاعات این سه رسانه‌ی آلمانی، دلیل تحقیقات نهادهای امنیتی آلمان پیدا شدن نوشته‌ای یک صفحه‌ای در محل وقوع انفجارهاست که با “بسم‌الله الرحمن الرحیم” آغاز می‌شود.

تهدید آلمان و دیگر “پایگاه‌های صلیبیون”

در این متن ضمن اشاره به حمله تروریستی اواخر سال گذشته میلادی به بازار کریسمس در برلین، ادعا شده که جت‌های جنگنده‌ی تورنادوی آلمان در “کشتن مسلمانان در خلافت دولت اسلامی” سهیم هستند. به همین خاطر ورزشکاران و دیگر ستاره‌های سرشناس “در آلمان و دیگر پایگاه‌های صلیبیون” از هم‌اکنون در “فهرست محکومان به مرگ دولت اسلامی” قرار می‌گیرند.

در نوشته‌ی کشف‌شده در محل انفجارها همچنین آمده است، این حکم تا زمانی اعتبار دارد که جنگنده‌های تورنادو عقب‌نشینی کنند و پایگاه آمریکایی‌ها در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان بسته شود. متن مزبور فاقد امضاست.

در این میان ادارات ایالت نوردراین−‌وستفالن آلمان تجزیه و تحلیل دقیق متن کشف‌شده را آغاز کرده‌اند که اسلام‌شناسان، جرم‌شناسان و کارشناسان انگشت‌نگاری و ردیابی جرم نیز در آن سهیم‌اند.

طبق برآورد افراد سهیم در این تحقیقات، هنوز برای ارزیابی قطعی نامه‌ی کشف‌شده زود است. گفته شده که به خاطر اهمیت بسیار زیاد ماجرا، تحقیقات برای رسیدن قضاوتی نهایی با احتیاط کامل پیش می‌رود.

بازرسان این امر را نیز منتفی نمی‌دانند که عاملان واقعی، به عمد خواسته باشند آدرس غلط بدهند و رد پایی جعلی بر جای بگذارند.

متن دوم از “جریان‌های ضد فاشیستی”

بازرسان تحقیق در مورد حمله انفجاری به اتوبوس حامل بازیکنان تیم بوروسیا دورتموند، هم‌زمان در حال بررسی اصالت نوشته‌ی دومی نیز هستند که مسئولیت حمله دورتموند را برعهده گرفته است. این متن احتمالا متعلق به جریان‌های ضد فاشیستی آلمان است.

طبق اطلاعات خبرگزاری آلمان، متن منتشرشده در سایت‌های اینترنتی ضد فاشیستی تصریح کرده که اتوبوس حامل بازیکنان بوروسیا، با مواد منفجره دست‌سازِ مخصوص همین حمله و به عنوان “نمادی برای سیاست تیم بوروسیا دورتموند” مورد سوءقصد قرار گرفته است؛ تیمی که از نظر این جریان‌ها، به اندازه کافی علیه “نژادپرست‌ها، نازی‌ها و عوام‌فریبان راست‌گرا” تلاش نمی‌کند.

آغاز تحقیقات دادستانی فدرال

اداره رسیدگی به جرایم آلمان نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که دادستانی فدرال در کارلسروهه تحقیقات درباره حمله انفجاری دورتموند را در دست گرفته است. دادستان ساندرا لوکه پیش‌تر گفته بود، تحقیقات در رابطه با “ظن به تلاش برای قتل” در جریان است.

گرگور لانگه، رئیس پلیس شهر دورتموند نیز از “حمله‌ای هدفمند به تیم بوروسیا دورتموند” سخن گفته است. او در کنفرانس مطبوعاتی کوتاهی گفت: «در حال حاضر هنوز زمینه‌های مشخص ماجرا ناروشن است».


در حمله انفجاری روز سه‌شنبه مارک بارترا، مدافع اسپانیایی بوروسیا دورتموند، از ناحیه دست به‌شدت زخمی شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت

دو مجروح

در این حمله انفجاری مارک بارترا، مدافع اسپانیایی بوروسیا دورتموند، از ناحیه دست به‌شدت زخمی شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت. سایر بازیکنان بوروسیا آسیبی ندیده‌اند. یک مأمور پلیس نیز به خاطر شدت صدای انفجار، از ناحیه گوش درونی آسیب دیده و دچار شوک شده است.

تدابیر شدید امنیتی

با وجود حمله انفجاری، بازی دو تیم روز چهارشنبه برگزار خواهد شد. پلیس تدابیر امنیتی شدیدی اندیشیده است. از سگ‌های هوشمند نیز برای یافتن مواد منفجره احتمالی استفاده خواهد شد.

شامگاه سه‌شنبه (۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین) دقایقی پیش از مسابقه فوتبال میان تیم‌های بوروسیا دورتموند و آ. اس. موناکو، سه انفجار در نزدیکی اتوبوس حامل تیم دورتموند روی داد و به آن آسیب رساند. در پی این انفجارها، بازی روز گذشته این تیم‌ها در چارچوب بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا لغو و به روز بعد (چهارشنبه) ساعت ۱۸:۴۵ موکول شد.

به گفته سخنگوی تیم بوروسیا، اتوبوس حامل ورزشکاران از دو ناحیه آسیب دیده و شیشه‌های آن در برخی قسمت‌ها خرد شده است. پلیس پس از انفجارها با پهپاد در جستجوی مواد منفجره‌ی احتمالی دیگر بوده است.

هانس یوآخیم واتسکه، مدیر عامل باشگاه دورتموند، گفته بود که انفجارها بازیکنان را شوکه کرده است. او آرزو کرده بود که بازیکنان از نظر روحی در وضعیتی باشند که بتوانند روز چهارشنبه بازی کنند.رادیو آلمان

.

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …