یک گزارش تلخ ازبلایی که حکومت در اصفهان بر سر مردم آورد

برگرفته از سایت گویا

اعتراض‌های اخیر مردم اصفهان به بحران آب با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی و بازداشت معترضان مواجه شد. در طول دو روز گذشته تصاویر متعددی از اصابت تعداد زیادی از گلوله‌های ساچمه‌ای به بدن و چشم و صورت افراد معترض در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

ایران وایر – دکتر علیرضا زندی، متخصص چشم در اصفهان، عکس یکی از آسیب‌دیدگان اعتراضات روز جمعه اصفهان را منتشر کرده و نوشته است شلیک تفنگ‌های ساچمه پخش کن به میان جمعیت تظاهرکننده مصداق جنایت است.

این پزشک در اینستاگرام خود نوشته است: «شلیک تفنگ‌های ساچمه پخش کن به میان جمعیت تظاهرکننده که تمام اعضا و جوارح را فقط مجروح کرده ولی اگر به چشم اصابت کند باعث کوری می‌شود خطای راهبردی فاحشی در برابر معترضان می‌باشد که مصداق جنایت است.»

دکتر زندی با اشاره به قانون مجازات اسلامی که می‌گوید «هر چشم نصف دیه آدمیزاد و دو چشم یک دیه کامل است»، تأکید کرده است: «برای نیروهای ضد شورش وجود مشاور پزشکی حیاتی است. چون هدف اینگونه نیروها تنها ترساندن و متفرق کردن جمعیت با ماشین‌های آبپاش، موتورسیکلت ، باتوم و حداکثر شوکر و گلوله‌های پلاستیکی است نه کشتن و علیل کردن.»

https://www.youtube.com/watch?v=xWsYA_BwWxc&t=1197s

در روزهای گذشته تصاویر متعددی از تظاهرکنندگان اصفهانی منتشر شده است که از ناحیه صورت و چشم هدف گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش صفحه توییتر ۱۵۰۰ تصویر، یک کودک ۱۵ ساله بر اصر شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای ماموران امنیتی چشمان خود را از دست داده است.

تصویری از وایت برد اتاق عمل بیمارستانی در اصفهان نیز منتشر شده که دست‌کم ۱۵ بیمار را به دلیل پارگی قرنیه در صف اتاق عمل نشان می‌دهد.

آمار دقیقی از تعداد زخمی‌ها و بازداشت شدگان اعتراضات اصفهان وجود ندارد با این حال، مطالب منتشره در شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که در تجمعات اعتراضی اصفهان بیش از ۲۱۴ نفر از تظاهرکنندگان از جمله ۱۳ کودک بازداشت شده‌اند.

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال نیز روز گذشته دو تصویر رادیوگرافی منتشر کرد که نشان‌دهنده اصابت ده‌ها ساچمه به صورت معترضان بود.

https://pbs.twimg.com/media/FFTMYVhWQAMhVi0?format=jpg&name=small

اینرا هم بخوانید

قصاوتم می کنند- شمی صلواتی

بدون اینکه حتی یک چای تلخ و شیرین با من نوشیده باشند… و من بی‌اعتنا …