۱۰ دسامبر: برای متوقف کردن اعدامها در ایران وسیعا به میدان بیاییم!

روز دهم دسامبر یعنی روز جهانی مبارزه برای حقوق بشر فرصت مناسبی است که علیه ماشین سرکوب و اعدام در ایران که در هفته های اخیر قربانیان زیادی را گرفته است صدای خود را بلند کنیم. ما شاهد رشد بی سابقه اعدامها در ایران هستیم. اگر چه جمهوری اسلامی از همان آغاز بر سرکار آمدن خود همواره دست به اعدام زده است ولی در راستای عقب زدن انقلاب مردم و در سایه جنگ جاری در غزه اعدامها افزایش چشمگیری داشته است.از جمله از اوایل ماه اکتبر۲۰۲۳ تا کنون دستکم ۱۲۰ نفر اعدام شده اند. شماری از دستگیرشدگان اعتراضات سالهای اخیر و منجمله میلاد زهره وند (۲۱ ساله) و همچنین هانی آلبوشهبازی (۲۲ ساله) در میان اعدام شدگان هستند. همچنین حکم اعدام تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی که سالهای زیادی در زندان بوده اند به اجرا در آمده است. در این رابطه می شود به اعدام اخیر قاسم آبسته و ایوب کریمی اشاره کرد. از سوی دیگر دهها معترض زندانی و زندانی سیاسی در خطر اعدام قرار دارند که از جمله می توان از انور خضری، کامران شیخه، خسرو بشارت، داود عبداللهی و فرهاد سلیمی نام برد. همچنین سامان یاسین خواننده معترض رپ در زندان مورد شکنجه و اعدام مصنوعی قرار گرفته است. توماج صالحی که اخیرا به دنبال اعتراضات جهانی با قید وثیقه از زندان آزاد شده است در ویدئویی خبر از ضرب و شتم و شکنجه روحی و جسمی خود داده است. توماج متاسفانه پس از انتشار این ویدئو مجددا دستگیر شد.زندانیان با محروم شدن از دارو و درمان مورد نیاز و یا انتقال به مراکز درمانی روانی و استفاده اجباری از داروهای روانگردان در معرض “اعدام خاموش” قرار می گیرند.

ما سه نهاد کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، کمیته بین المللی علیه اعدام و کمپین برای آزادی کارگران زندانی همه مردم در ایران و جهان بویژه خانواده های دادخواه را که ستون محکمی علیه اعدام هستند را فرامی خوانیم که به مناسبت روز جهانی حقوق بشر دهم دسامبر علیه موج فزاینده خشونت دولتی و اعدامها در جمهوری اسلامی دست به اعتراض زنند و برای متوقف کردن ماشین سرکوب و آدمکشی در ایران اقدام کنند. شما می توانید با برپایی پیکت و یا پرفورمنس های خیابانی، صدور بیانیه و یا ارسال نامه های اعتراضی به مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی ، برگزاری سمینار و نمایشگاه عکس و همچنین انتشار عکس و ویدئو در مخالفت با اعدامها در ایران به این فراخوان پاسخ مثبت دهید. مهم این است که جمهوری اسلامی بداند که جهانیان نه فقط نسبت به جنایات جمهوری اسلامی ساکت نیستند بلکه در همراهی با مردم ایران خواهان پایان دادن به ظلم و ستم و عمر پر از جنایت جمهوری اسلامی هستند. خواستهای ما روشن است:توقف فوری اعدامها در ایران، لغو فوری همه احکام اعدام و آزادی بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی.

تا آنجا که به دولتها و نهادهای بین المللی بر می گردد اگرچه ما شاهد واکنشهایی از سوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل و برخی دولتهای غربی و همچنین اتحادیه اروپا بوده ایم ولی چنین واکنش هایی را که اساسا در سطح حرف باقی می مانند، بهیچوجه کافی نمی دانیم. ما خواهان انزوا و بایکوت جهانی جمهوری اسلامی هستیم. جمهوری اسلامی نه فقط به دلیل جنایتی که علیه مردم ایران مرتکب شده است بلکه همچنین بعنوان حامی تروریسم اسلامی در سطح جهان (حمایت از حزب الله و حماس و جهاد اسلامی و غیره) باید از جامعه جهانی طرد شود. حداقل خواست ما این است که در اعتراض به موج اعدامهای فزاینده در ایران همه سفرای دولتهای اروپایی از تهران فراخوانده شوند. همچنین ما خواهان این هستیم که تصمیم پارلمان اروپا مبنی بر قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست سازمانهای تروریستی هر چه زودتر اجرایی شود و از سوی شورای وزیران این اتحادیه پذیرفته شود. ما از همه مردم جهان و اتحادیه های کارگری و سازمانهای انسان دوست میخواهیم که برای عملی شدن این خواستها به دولتها فشار بیاورند. .

ما یکبار دیگر با صدای بلند اعلام می کنیم که اعدام قتل عمد دولتی و یک مجازات شنیع و ضد انسانی است. اعدام برای جمهوری اسلامی ابزار مستقیم سرکوب جامعه است. مجازات اعدام باید لغو شود و لغو آن در کشورهای مختلف دنیا نشانه یک پیشرفت برای جوامع بشری بوده است. ایران هم می تواند با عقب راندن و سرنگون ساختن جمهوری اسلامی به جرگه کشورهای بدون اعدام بپیوندد. این ممکن است اگر همه ما متحدانه وارد میدان شویم!

کمیته بین المللی علیه اعدام
کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی
کمپین برای آزادی کارگران زندانی (Free Them Now)
۹ آذر ۱۴۰۲-۳۰ نوامبر ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

خاتمه موقت اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز و  عقب نشینی های مدیریت

صدای مستقل گروه ملی فولاد اهواز طی بیانیه ای ضمن اشاره به مبارزات درخشان این …