۱۲ نفر از فعالین حقوق زنان در رشت روز دهم اسفند در دادگاه حاضر می‌شوند

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:۱۲ نفر از فعالین حقوق زنان در رشت روز دهم اسفند در دادگاه حاضر می‌شوند

صبح روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، یکماه پیش از سالگرد قیام ژینا،  وزارت اطلاعات استان گیلان اقدام به بازداشت ۱۲ نفر از  فعالین حقوق زنان این استان در منازلشان نمود. طبق خبرهای ارسال شده این بازداشت ها در بعضی موارد با خشونت و ضرب و شتم همراه بود.
بعضی از افراد بازداشت شده سابقه مشخصی در حوزه زنان داشتند و  بعضی دیگر علاوه بر فعالیت در این حوزه، گرافیست ، عکاس ، ویراستار  بوده یا به فعالیت های مشابه مشغول بودند.
این افراد در بازداشتگاه وزارت اطلاعات رشت و در سلولهای انفرادی نگه داری می شدند. حق تماس آنها محدود بود و یک نفر  از آنها در ششمین روز بازداشت اجازه اولین تماس با خانواده را گرفت.
بازجویی های شبانه ، محرومیت از تماس تلفنی ، سلول انفرادی و در بعضی موارد ضرب و شتم شدید هنگام بازجویی از موارد نقض حقوق  این زنذانیان بود.
سه نفر از بازداشتی ها روز هشتم و نهم به ترتیب آزاد شدند. عده ای به زندان لاکان رشت منتقل شدند  و  از محل نگه داری دو نفر دیگر اطلاعی در دست نبود. بعد از مدتی خانواده اطلاع یافتند که این دو نفر کماکان در سلولهای انفرادی نگه داری می  شوند که آن دو نیز روز بیستم به زندان مرکزی شهر منتقل شدند.
بازجویی ها  اما ادامه داشت و متهمین برای بازجویی از زندان به اداره اطلاعات منتقل می شدند.
حمایت های رسانه ای گسترده ای برای این فعالین صورت گرفت. بیانیه سیصد نفر از فعالین حقوق زنان، بیانیه شورای صنفی معلمان از جمله این حمایت ها بود. در سطح شهر نیز حمایت ها دلگرم کننده بود. حضور تعداد  زیادی از مردم و فعالین حوزه های مختلف داخل استان جلوی درب دادسرا در پشتیبانی از خانواده متهمان چشمگیر بود .
در نهایت روز ۲۶ شهریور یعنی یک روز پس از سالگرد قیام،  شش نفر از متهمین و بقیه نیز به تدریج تا روز پنجاهم بازداشت ، آزاد شدند.
شهر رشت از ابتدای قیام ژینا حضور فعالی در خیابان و رسانه داشت . اولین تجمع این شهر روز ۲۸  شهریور پس از تجمعات کردستان صورت گرفت که ویدئوها نشان دهنده مردمی بود که خیابان ها را به تسخیر خود درآورده اند. مردم رشت پس از سرکوب  حداکثری که حکومت در این شهر انجام داد همچنان اصراربه حفظ سنگر خیابان داشتند . روز ۱۶ اسفند در پاسخ به فراخوان شورای صنفی فرهنگیان  در خصوص حمله شیمیایی به مدارس ، تعداد زیادی از مردم جلوی اداره آموزش و پرورش جمع شدند و در کنار معلمان این شهر، یکی از چند تجمع مطرح فرهنگیان در این روز  را ساختند.
در پاسخ به اعدام متهمین خانه اصفهان ، باز هم مردم رشت به خیابان آمدند و حتی در سالگرد قیام ژینا نیز چندین تجمع در سطح شهر با وجود سرکوب و جو امنیتی شدید  برگزار شد.
حکومت در مقابل  دست به سرکوبی گسترده در این شهر همچون دیگر شهر ها زده و به تداوم و گستردگی آن اصرار دارد. بازداشت فله ای فعالین زنان یا زنان مطرح شهر در چندین نوبت ، حکم های حبس برای معلمان  استان، اخراج و پرونده سازی های جدید برای آنها، صدور احکام حبس برای مردمی که در قیام ژینا فعال بودند از جمله سرکوب های نظام برای مرعوب ساختن این شهر است، تا حق ویژه خود را از زور عریان و خشونت سیستماتیک به تمام مردم ایران مخابره کند.

به اعتبار تاریخ، مردم این دیار، پا به پای دیگر مردمان تحت ستم ایران، قدمت یک قرن مبارزه خونبار با استبداد، دیکتاتوری و انواع ستمگری های ظالمانه دارد، مبارزه در گیلان یک ” عادت واره” تاریخمند است که امروزه در مبارزه زنان باز تولید می شود.

امروز دهم اسفند ۱۴۰۲ در آستانه هشت مارس روز جهانی زن ۱۲ فعال حقوق زنان این شهر بخاطر فعالیت در جنبش زنان محاکمه می‌شوند. زنانی که خود بارها به جهت زندگی در جامعه ای نابرابر که نگاه و نگرش آن به زن، برخاسته از یک سنت و ایدئولوژی جنسیت زده، زن ستیز و دین سیاسی ای که زن را شهروند درجه دو می داند، و نیز حقی جز استثمار و برده شدن برای آنان قائل نیست؛ صدای رهایی از این همه ستم تاریخی سر داده و خواستار برچیده شدن همه ی سنن، قوانین و نظام حقوقی نابرابری که بر آنان با ابزار ” زور” اعمال می شود، هستند. پاسخ حاکمیت جز این گفتمان که بدان خو کرده و با آن حکمرانی می کند نیست : بازداشت، محاکمات قرون وسطایی، شکنجه، زندان.

https://t.me/kashowra

اینرا هم بخوانید

دادستان کل رژیم: پرونده قضایی برای «بانوان بی‌حجاب» تشکیل نمی‌شود

تسنیم نوشت:حجت‌الاسلام محمدکاظم  موحدی‌آزاد دادستان کل رژیم در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری خراسان …