۱۷ هزار تن کالا در منطقه آزاد قشم “گم” شد

تسنیم:بررسی آمارهای مربوط به ۱۹ قلم کالا در منطقه آزاد قشم، از اختلاف ۱۷۵ میلیون دلاری(۱۷۰۰۰تنی) ترانزیت(واردات) و ترخیص قطعی کالا خبر می‌دهد.

 در هفته‌های گذشته خبر مربوط به کشف محموله 31 کانتینری  سنگهای قیمتی از  استانهای جنوبی کشور در رسانه‌ها منتشر شد. در حالی که این محموله توسط نیروی انتظامی و پلیس مبارزه با قاچاق کالای هرمزگان کشف شده بود، بر اساس آخرین اطلاعات از این پرونده، متهم اصلی  با قرار وثیقه 30میلیارد ریالی صادر شده از دادسرای قشم روانه زندان شد و در ادامه این پرونده تا کنون بیش از 100 نفر از مرتبطین پرونده مذکور شناسایی شده‌اند.

در خصوص قاچاق کالا، موضوع مناطق آزاد تجاری چند ماهی است که به طور ویژه به کانون توجه نمایندگان مجلس و مسئولان مبارزه با قاچاق کالا تبدیل شده است. برخی نمایندگان معتقدند، مناطق آزاد تجاری از مسیر اصلی خود که همان ارتقا سطح تولید و صادرات  بوده منحرف شده‌اند.

در این بین نگاهی به آمار کالای وارد شده به مناطق آزاد از طریق رویه ترانزیت و همچنین کالای ترخیص شده می‌تواند به شاخصی از وضعیت واقعی تجارت در مناطق آزاد و بررسی دقیق‌تر شبهات مربوط به قاچاق کالا از این مناطق تبدیل شود.

بر این اساس، در 11 ماهه ابتدایی سال 95، حدود 15.7هزار تن البسه به ارزش 165 میلیون دلار از طریق ترانزیت وارد منطقه آزاد قشم شده، این درحالی است که در مدت مذکور تنها 1000 تن البسه و به ارزش ارزی حدودا 9هزار دلار از گمرک منطقه آزاد قشم ترخیص شده است.

اختلاف ارزشی بین کالای ترانزیت شده و کالای ترخیص قطعی شده از کمرگ مذکور رقمی در حدود 155 میلیون دلار می‌باشد. همچنین تنها یک پانزدهم کالای ترانزیت شده به منطقه مذکور، از گمرک ترخیص شده است.

همچنین کیف، کشف و کمربند ترانزیت شده به منطقه مذکور، رقمی در حدود 17 میلیون دلار و  وزن 1.8هزار تن بوده که تنها 55 تن کالا به ارزش 4111 هزار دلارترخیص شده است.

از سوی دیگر در مدت مذکور، حدود 3میلیون مسافر وارد منطقه آزاد قشم شده‌اند که تعداد پته‌های مسافری(مجوز خروج) صادر شده 2973 مورد می‌باشد. مسافران ایرانی یا غیر ایرانی که از خارج کشور یا از مناطق آزاد تجاری، به کشور وارد می‎شوند، می‌توانند در سال یک بار کالا به ارزش حداکثر (80) دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی به شرط غیرتجاری بودن و مازاد بر ارزش مذکور را با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص نمایند.

بررسی 19 قلم کالای منتحب، نشان می‌دهد مجموعا 19 هزار تن کالا وارد منطقه آزاد قشم شده این در حالی است که 1.8 هزار تن کالا ترخیص قطعی شده است. این درحالی است که در مدت مذکور حدود 191میلیون دلار  کالا به منطقه آزاد قشم ترانزیت شده در حالی که تنها 16.6میلیون دلار کالا ترخیص قطعی شده است. بر این اساس اختلاف کالای وارد شده و ترخیص شده رقمی در حدود 175 میلیون دلار می‌باشد.

 

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …