۱۹ کشته ودهها زخمی در انفجار کنسرت در منچستر

پلیس شهر منچستر بریتانیا می‌گوید در واقعه‌ای که به نظر پلیس یک “حمله تروریستی” بوده ۱۹ نفر کشته و دهها نفر نفر زخمی شده‌اند.

این واقعه در محل برگزاری کنسرت موسیقی آریانا گرنده، خواننده جوان آمریکایی روی داده است.

در این کنسرت که دوشنبه شب در سالن بزرگ منچستر آرنا برگزار شده بود دقایقی بعد از ترک آریانا گرنده ، شاهد واقعه‌ای که یک یا دو انفجار توصیف شده بود و پس از آن هزاران نوجوان حاضر در سالن سراسیمه شروع به فرار کردند.

پلیس به بی‌بی‌سی گفته یک وسیله انفجاری هم در نزدیکی ایستگاه مترو ویکتوریا که کنار سالن منچسترآرنا است، پیدا شده و به همین علت پلیس خبرنگاران و مردم را از اطراف این ایستگاه دور نگه داشته است.

در ابتدا برخی از شاهدان از شنیدن و مشاهده انفجار در داخل سالن کنسرت و نزدیکی صحنه خبر داده بودند اما با گذشت ساعتی از این واقعه، شاهدان دیگر گفتند انفجار دقیقا بعد از اتمام کنسرت و ترک آریانا گرنده، خواننده آمریکایی، روی داده و در قسمتی که معمولا افراد بعد از کنسرت برای خریدن سی‌دی یا دیگر محصولات جمع می‌شوند روی داده است.

در حالی که هنوز علت اصلی این واقعه مشخص نشده و راویت‌های متعددی از انفجار و یا یک حمله انتخاری مخابره شده، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده است و این واقعه را یک “حمله تروریستی” خوانده است. به گفته خانم می، هیات دولت بریتانیا فردا (سه‌شنبه) جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

تیم اشبرنر، گزارشگر بی‌بی‌سی که در محل واقعه حضور دارد می‌گوید اعضای تیم‌های امدادی به او گفته‌اند که بروی بدن مجروحان آثار جراحات ناشی از اشیاء تیز و برنده دیده‌اند.

همزمان رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام های امنیتی ایالات متحده و اطلاعاتی می‌گویند آنچه در منچسترآرنا روی داده “یک حمله انتحاری” بوده است و یک مرد مظنون تحت بررسی ماموران است.

همزمان رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام های امنیتی ایالات متحده و اطلاعاتی می‌گویند آنچه در منچسترآرنا روی داده “یک حمله انتحاری” بوده است و یک مرد مظنون تحت بررسی ماموران است.

شاهدی به نام اندی گفته حدود ۳۰ را نقش برزمین دیده هرچند متوجه نشده که آنها جان داده‌اند یا هنوز زنده‌اند

یک شاهد هم گفته وقتی با همسرش روی زمین دراز کشیده بود ترکش و بقایای بمب مشاهده کرده است.

پلیس از مردم خواسته در اطراف این محل تردد نکنند و گفته بازرسان پلیس اکنون این واقعه را تحت عنوان “حمله تروریستی” تحت بررسی دارد.

سالن سرپوشیده معروف به “منچستر ارنا” ظرفیتی حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار نفر دارد و یکی از محل‌های معروف برگزاری کنسرت موسیقی است. این سالن بعد از مجموعه او۲ در لندن، بزرگترین سالن سرپوشیده بریتانیا و یکی از بزرگترین استادیوم‌های سقف‌دار در اروپا است.

حق نشر عکسDAVE THOMPSON
Image captionشاهدان از صف طولانی آمبولانس‌ها در برابر سالن برگزاری کنسرت خبر داده‌اند

حاضران در کنسرت امشب (دوشنبه ۲۲ مه) اکثرا نوجوانان و جوانانی بودند که بسیاری از آنها از شهرهای مختلف به منچستر (که یکی از پایگاه‌های مهم موسیقی در اروپا هم محسوب می‌شود) آمده بودند.

انفجار در حدود ساعت ۱۰:۳۵ دقیقه دوشنبه شب و در حالی که کنسرت موسیقی در انتهای خود بود روی داده است. آن طور که گزارش شده بخش بزرگی از جمعیت داخل سالن دختران نوجوان بوده‌اند.

برخی گزارش‌ها این انفجار را یک “حمله انتحاری” توصیف کرده‌اند.

امیر سجادی، محقق ایرانی دانشگاه منچستر که در نزدیکی محل این واقعه زندگی می‌کند به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “ما در زمان واقعه در رستورانی که بسیار نزدیک سالن بود نشسته بودیم. ابتدا متوجه سیل خودروهای پلیس شدیم و چند دقیقه بعد جوانانی که با چهره ترسیده از سالن بیرون می‌آمدند سراسیمه در محوطه اطراف سالن که یکی از مناطق پر تردد عصرگاهی است، دیده شدند. بعد از آن آمبولانس‌ها و کمی بعد هم هلی‌کوپتر در آسمان دیده شد و تا این لحظه (دو نیمه شبه به وقت محلی) همه چیز در حالت فوق‌العاده‌ است.”

اِما جانسن، زنی که به همراه شوهرش به محل کنسرت آمده بودند تا دو دختر ۱۵ و ۱۷ساله‌شان را بعد از اتمام کنسرت به خانه ببرد می گوید انفجار در محوطه راهرو کنار سالن روی داده است.

یک پدر دیگر ماجرا را چنین توصیف کرده است: “من در نزدیکی در خروجی اول بود که ناگهان چیزی در نزدیکی ما منفجر شد. وقتی بلند شدم حدود ۳۰ نفر در اطراف من به زمین افتاده بودند، بسیاری مرده بودند. اولین کاری که کردم دویدم داخل سالن دنبال دخترم. اونجا نبود. بیرون آمدم و میان مجروحان و کشته شدگان دنبالش گشتم. نبود. دقایقی بعد زنده درخارج سالن پیدایش کردم. شنیدم که بعضی گزارش دادن که این یک بادکنک بزرگ بوده که منفجر شده بوده، اما من خودم اونجا بودم. این یک انفجار بود. یک انفجار بزرگ.”

آریانا گرانده، خواننده آمریکایی که در میان نوجوانان زیر ۱۵ سال محبوبیت فراوانی دارد در توییتر خود نوشته: “فروریختم. عمیقا به خانواده قربانیان تسلیت عرض می‌کنم. کلامی برای توصیف این ندارم.”

بسیاری از شرکت کنندگان در کنسرت این خواننده پاپ آمریکایی، دختران نوجوان ۱۰ تا ۱۵ ساله بودند. کسانی که به توصیف والدین‌شان نخستین کنسرت بزرگ عمرشان را تجربه می‌کردند و ماه‌ها منتظر آمدن آریانا گرانده بودند.

Iوالدین بسیاری بیرون سالن منتظر برگشت نوجوان خود از کنسرت بودند که انفجار روی داد.پلیس از خنثی کردن یک وسیله انفجاری دیگر در نزدیکی سالن خبر داده استIپلیس تایید کرده که این انفجار یک —-حمله عمدی از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است. بی بی  سی

————————

پلیس بریتانیا می گوید در انفجار در نزدیکی یک سالن کنسرت در شهر منچستر در شمال این کشور ۱۹ کشته و ۵۹ زخمی برجای گذاشته است.

به گزارش رویترز، رییس پلیس منچستر در یک کنفرانس خبری گفته است: ما در حال تحقیق در باره این انفجار به عنوان یک اقدامی تروریستی هستیم.

وی اضافه کرده است، در این حادثه دستکم ۱۹ نفر کشته و ۵۹ نفر زخمی شده اند که مجروحان این حادثه به شش بیمارستان در منچستر منتقل شده اند.

رویترز می گوید، اجرای آریانا گرانده، خواننده آمریکایی در سالن «آرینا» منچستر پایان یافته بود و جمعیت در حال خروج از سالن بودند که این انفجار روی می دهد.

یک سخنگوی آریانا گرانده،۲۳ ساله، هم گفته است که در این انفجار به این خواننده آسیبی نرسیده است.

گزارش ها حاکی است، در این سالن کنسرت که ظرفیت ۲۱ هزار نفر دارد، هزاران جوان و نوجوان، که بیشتر آنها دختر بودند، حضور داشتند.

آریانا گرانده ساعاتی پس از این حادثه در حساب توییتری خود نوشته است: عمیقا متاسفم

در همین حال، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز اعلام کرده است که این انفجار به عنوان یک حادثه تروریستی تحت بررسی قرار خواهد گرفت.

دفتر نخست وزیری بریتانیا نیز اعلام کرده است، که روز سه شنبه نشست اضطراری برای بررسی انفجار منچستر برگزار می‌ شود.

رویترز می گوید، درصورتی که به طور رسمی تایید شود که انفجار منچستر یک حمله تروریستی بوده است، این انفجار مرگبارترین حمله تروریستی از سال ۲۰۰۵ تاکنون خواهد بود. در حملات تروریستی سال ۲۰۰۵ در لندن ۵۲ نفر کشته شدند.

«سی ان ان» به نقل مقام های محلی می گوید، انفجار در بیرون از محل کنسرت روی داده است.

یک مقام امنیتی آمریکایی نیز گفته است، یک عامل انتحاری در بیرون محل کنسرت خود را منفجر کرده است.

در همین حال، شاهدان عینی می گویند، به دنبال صدای انفجار مردم به سمت درب های خروج شماری هجوم بردند.

«سی ان ان» می گوید، ۲۰ هزار نفر در این کنسرت حضور داشتند.

یک شاهد عینی دیگر به «سی ان ان» گفته است، در حدود ساعت ۱۰:۳۵ به وقت محلی، فقط یک صدای بلند شنیده و بعد مردم سراسیمه به سمت درب های خروج هجوم بردند.

گزارش ها حاکی است، صد ها نیروهای امنیتی و ضد تروریستی بریتانیا در خیابان های منچستر مستقر شده اند.

با این حال پلیس از مردم خواسته است از حضور در اطراف این سالن کنسرت خودداری کنند.

 

رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

پلیس تهران:سه مامور در راستای اجرای طرح “ارتقای امنیت اجتماعی” کشته شدند

به گزارش پلیس تهران، شب گذشته ۳۰ اردیبهشت‌ماه (۱۹ مه) سه پلیس در راستای اجرای …