۲۵ سپتامبر تاریخ برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق

مقام های ارشد دولتی و احزاب سیاسی منطقه خودمختار کردستان عراق با برگزاری یک همه پرسی در مورد استقلال در روز ۲۵ سپتامبر موافقت کرده اند.

این تاریخ در جریان نشستی در شهر اربیل به ریاست مسعود بارزانی رئیس دولت کردستان تعیین شد.

در بیانیه ای که پس از این نشست منتشر شد آمده است که رای گیری در سه استان تشکیل دهنده این منطقه و “نواحی خارج از مدیریت منطقه” برگزار خواهد شد.

دولت مرکزی عراق هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است اما قبلا کردها را ترغیب کرده همه پرسی برگزار نکنند.

حرکت کردها به سوی استقلال کامل به طور تاریخی با مخالفت دولت های همسایه در ایران، ترکیه، سوریه و همچنین آمریکا روبرو بوده است.

هوشیار زیباری مقام ارشد کردستان عراق در ماه آوریل به رویترز گفت که رای “آری” لزوما به معنی اعلام استقلال نخواهد بود.

آقای زیباری گفت که این رای فقط به کردها کمک خواهد کرد استدلال خود برای “بهترین توافقی” که در زمینه تعیین سرنوشت‌شان پس از شکست گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق ممکن است را پیش ببرند.

جنگجویان پیشمرگه کرد در عملیات تحت رهبری آمریکا علیه داعش که بخش های بزرگی از شمال عراق را در سال ۲۰۱۴ گرفت بازی کرده اند.

نیروهای پیشمرگه همزمان با بیرون راندن داعش از کشور، کنترل ناحیه مورد مناقشه میان کردها و دولت مرکزی را در دست گرفته اند.

این ناحیه شامل شهر کرکوک و شهرستان های مخمور، خناقین و سنجار است. هیمن هه ورامی دستیار ارشد آقای بارزانی گفته است که رای گیری ماه سپتامبر در این مراکز برگزار خواهد شد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق گفته که برگزاری رفراندوم استقلال نه به نفع منطقه کردستان نه عراق خواهد بود.

خبرگزاری کردی رووداو در ماه آوریل به نقل از او گزارش داده بود: “آرزوی برادران کرد برای ایجاد یک کشور برای خود حق آنهاست… و و هیچ کس حق منصرف کردن آنها را ندارد.”

“اما برگزاری رفراندوم در این زمان درست نیست چون جنگ هنوز زبانه می کشد، وضعیت منطقه مناسب نیست، و بعضی همسایگان کشور معتقدند که این حرکت تهدیدی علیه امنیت آنهاست.”

همزمان رهبر ائتلاف شیعه حاکم بر عراق که شامل حزب دعوت آقای عبادی است علیه هر گونه حرکت “یکجانبه” در نواحی مورد مناقشه اخطار داد.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …