حسنی مبارک دیکتاتور سابق مصرآزاد شد

حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر روز جمعه، ۲۴ مارس (۴ فروردین) بیمارستان نظامی را ترک کرد. وکیل مبارک ضمن تایید خبر آزادی او، یادآور شد که مبارک بخش زیادی از دوران زندان خود را در این بیمارستان سپری کرده است.

حسنی مبارک پس از ۶ سال آزاد شد. حکم تبرئه او از اتهامات مربوط به دست داشتن در سرکوب خونین مصر، اوایل ماه مارس از سوی دادگاه تجدید نظر اعلام شده بود.

خیزش مردم مصر روز ۱۰ فوریه سال ۲۰۱۱ آغاز شد و ۱۸ روز ادامه یافت. دولت مبارک با اعزام واحدهای ضد شورش اقدام به سرکوب تظاهرات سیاسی مردم کرد. در مجموع، ظرف این ۱۸ روز ۸۵۰ نفر از شهروندان مصر جان باختند.

بیشتر بخوانید: دادگاه تجدید نظر مصر حسنی مبارک را تبرئه کرد

یک سال بعد از سرنگونی، دادگاهی حسنی مبارک را به اتهام دست داشتن در سرکوب خونین تظاهرات مردم به حبس ابد محکوم کرد. حکم این دادگاه به علت اعتراض وکیل حسنی مبارک به دادگاه تجدید نظر محول شد.

دادگاه عالی مصر روز ۲ مارس سال جاری، حکم دادگاه پیشین را رد کرده و حسنی مبارک را از اتهام دست داشتن در کشتار مخالفان تبرئه کرد.

وکیل مبارک روز جمعه ۲۴ مارس، به خبرنگار فرانس پرس اعلام کرد که به تشخیص پزشکان، مبارک از بیمارستان نظامی مرخص شده است.

رونده فساد مالی

اتهامات وارده به حسنی مبارک محدود به سرکوب تظاهرات سیاسی فوریه ۲۰۱۱ نمی‌شود. رئیس جمهور پیشین مصر و دو پسر او علا و جمال، از سوی دادگاهی به اتهام فساد مالی به سه سال زندان محکوم شده‌اند؛ سه سالی که با این حساب سپری شده است. به این ترتیب، با پایان دوره حبس، مبارک و پسرانش آزاد شده‌اند.

بیشتر بخوانید: صدور احکام اعدام برای روزنامه‌نگاران در مصر

روز پنجشنبه، ۲۳ مارس، دادگاهی حکم به جریان افتادن پرونده جدید فساد مالی حسنی مبارک را صادر کرد. بر اساس این اتهام جدید، ادعا شده است که مبارک از روزنامه دولتی الاحرام هدیه دریافت کرده است.

آزادی حسنی مبارک و پسرانش در شرایطی روی می‌دهد که شمار کثیری از فعالان اصلی اعتراضات سیاسی فوریه ۲۰۱۱ به زندان‌های طولانی محکوم شده‌اند و بر اساس اظهارات سازمان‌های مدافع حقوق بشر از سرنوشت صدها نفر از فعالان مدنی در مصر هیچ اطلاعی در دست نیست.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …