200 هزار اصله درخت و درختچه در آتش سوزی پارک ملی کرخه زغال شد

ایرنا:محمد الوندی افزود:در پی وقوع بیش از 12 مورد آتش سوزی جنگل و بیشه زار در پارک ملی کرخه و منطقه حفاظت شده طی یک ماه اخیر مساحتی حدود 150 هکتار در آتش سوخت.

وی گفت:این آتش سوزی های گسترده در پارک ملی کرخه و منطقه حفاظت شده به گونه های مختلف گیاهی شامل گز ، پده ، سریم ، کنار ، توت ، بید ، جاز ، استبرق لگجی ، آبجی ، تمشک ، کهور از 10 تا 100 درصد آسیب زدند.
الوندی افزود:باتوجه به فصل زاد و ولد پرندگان تعداد زیادی آشیانه پرندگان از راسته گنجشک و کبوترسانان همچنین دیگر گونه های جانوری از جمله مار و نیز تعدادی ماهی در نهرها تلف شدند.
رییس پارک ملی کرخه شوش گفت:در پی وقوع این آتش سوزی ها 26 نفر از افرادی که در این آتش سوزی ها نقش داشته اند به دادگستری شوش و شاوور معرفی شدند.
الوندی گفت:با توجه به شروع فصل گرما و برداشت محصول گندم متاسفانه تعدادی از کشاورزان، با وجود آموزش و تذکر داده شده همچنان اقدام به آتش زدن بقایای مزارع گندم می نمایندکه این امر با توجه به شرایط آب و هوایی و وزش بادهای گرم موجب سرایت آتش به جنگل ها و بیشه زارهای منطقه شده و خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته است.
منطقه حفاظت شده کرخه حدود 14 هزار هکتار است که هفت هزار و 500 هکتار آن را پارک ملی شامل می شود.
پوشش گیاهی این پارک ملی گز،پده،کنار،توت خودرو،بید ،کنارک و دیگر درختان است .
منطقه حفاظت شده کرخه در شمال استان خوزستان محل زیست گونه های مختلف جانوری است.
در یک هفته اخیر علاوه بر وقوع چند مورد آتش سوزی در جنگل و بیشه های شهرستان شوش ، جنگل های بلوط بخش الوار اندیمشک و شهیون دزفول و نیز بخشی از مراتع و بیشه زارهای شهرستان گتوند دچار آتش سوزی شدند.
نبود تجهیزات اطفای حریق و نیز سخت گذر بودن محل وقوع حادثه موجب شده تا مهار این آتش سوزی ها به کندی انجام شود.

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …