رئیس اداره امنیت داخلی آلمان:سه تهدید عمده علیه این کشور؛ اسلام‌گرایی، بیگانه‌هراسی و جاسوسی

به گفته رئیس اداره امنیت داخلی آلمان این کشور در حال حاضر از سه جهت، از جمله از سوی اسلام‌گرایان افراطی در معرض تهدیدات تروریستی است. او خطر تهدیدات این گروه در آلمان را بیش از سایر کشورهای اروپایی ارزیابی کرد.

طبق برآورد اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان (سازمان امنیت داخلی) در حال حاضر خطر حملات تروریستی از سوی اسلام‌گرایان در آلمان از سال‌های گذشته بیشتر است. مهمترین دلیل آن نیز جنگ غزه عنوان شده است.

توماس هالدن‌ونگ، رییس این سازمان به خبرگزاری آلمان گفته نهادهای امنیتی به طور فزاینده‌ای مشغول بررسی اطلاعات مربوط به این تهدیدات هستند. 

او دلایل مختلفی را برای افزایش خطر تهدید از سوی اسلام‌گرایان و نیز از سوی کسانی که به صورت انفرادی دارای گرایش‌های تند افراطی شده‌اند، برشمرده است؛ از جمله قدرت گرفتن طالبان در افغانستان که ایدئولوژی جهادی را تقویت می‌کند و نیز قوی‌تر شدن گروه داعش خراسان در پاکستان و افغانستان.

عامل دیگری که رییس سازمان حفاظت از قانون اساسی آلمان برای افزایش خطر تهدیدات اسلام‌گرایانه در این کشور برشمرده قرآن سوزی‌های اخیر در کشورهای اسکاندیناوی و نیز حمله اسرائیل به نوار غزه پس از عملیات تروریستی گروه حماس در هفتم اکتبر است.به گفته او این عوامل باعث رادیکال شدن جو عمومی شده است.

آلمان بیشتر از سایر کشورها در معرض خطر است

توماس هالدن‌ونگ به خبرگزاری آلمان گفته است: «وضعیت خاورمیانه پس از حمله تروریستی حماس قطعا دلیل دیگری برای افزایش تهدیدات از سوی تروریسم اسلام‌گرایانه است.»

او ادامه داد: «مشخص است که آلمان بیشتر از سایر کشورهای اروپایی در کانون توجه گروه‌های جهادی قرار دارد چرا که کشور ما در کنار آمریکا یکی از مهمترین حامیان اسرائیل به شمار می‌آید.» 

اواخر ماه گذشته میلادی یک جوان ۲۵ ساله اهل افغانستان به تجمع “پاکس اروپا” که یک گروه ضد اسلام است با چاقو حمله کرده و شش نفر را زخمی کرد. یک مامور پلیس در اثر شدت جراحات وارده جانش را از دست داد. بازرسان این پرونده حدس می‌زنند که انگیزه مهاجم، گرایش‌های تند اسلام‌گرایانه بوده است.

رییس سازمان امنیت داخلی آلمان می‌گوید این نهاد هرگز خطر تروریسم اسلام‌گرایانه را دست کم نگرفته بلکه بارها درباره آن هشدار داده و تاکید کرده که “وضعیت امنیتی ناآرام است”. او اما تاکید می‌کند که در حال حاضر نمی‌توان تهدیدات اسلام‌گرایانه را بزرگترین خطر دانست.

هالدن ونگ ادامه می‌دهد: «ما در حال حاضر با یک سه‌گانه روبرو هستیم: تهدید تروریسم اسلام گرا، جو اجتماعی که بیش از همه توسط راست‌های افراطی از جمله با کوبیدن بر طبل بیگانه هراسی و اسلام‌ هراسی داغ شده و نفوذ و فعالیت‌های جاسوسی دولت های خارجی.»

او به این سه عامل، تهدیدات چپ‌گرایان افراطی را که “روز به روز بیشتر به خشونت دست می‌زنند” نیز اضافه کرده است. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

قیمت دلار در بازار آزاد به ۶۱ هزار تومان رسید. دلار درصرافی های دولتی بالای ٤٦هزار تومان شد

رسانه های حکومتی روز دوشنبه ٤ تیرماه گزارش دادند قیمت دلار در بازار آزاد به …