آسیبِ صدها خانه روستایی در بارندگی شدید در سیستان‌و‌بلوچستان/ یک کشته

در پی بارندگی شدید و سیلابی شدن برخی مسیر‌ها در استان سیستان و بلوچستان، بیش از ۵۹۱ روستا و  ۱۶۷۵ واحد مسکونی دچار خسارت و ۱۶۰ واحد مسکونی تخریب شده‌اند، همچنین یک نفر در این حادثه جان خود را از دست داده‌است.

براساس گفته استاندار سیستان و بلوچستان؛ میانگین بارش در این استان حدود ۱۰۵ میلی‌متر بوده است که در چهار روز گذشته این میزان به ۱۶۴ میلی‌متر افزایش یافته و به همین دلیل بارندگی شدید و سیلاب‌های ایجاد شده، خسارت‌هایی را به این استان وارد کرده‌است.

این حادثه که بیشتر به شهرستان‌های کنارک، دلگان، خاش، نیکشهر، ایرانشهر، قصرقند و چابهار خسارت وارد کرده،  علاوه بر منازل مسکونی به جاده‌ها، پل‌ها و زمین‌های کشاورزی نیز آسیب زده‌ است.

براساس اعلام سازمان هلال احمر  تا صبح امروز (جمعه ۸ بهمن ماه) ۱۵ هزار ۶۰۰ نفر از آسیب‌دیدگان از خدمات امدادی لازم بهره برده و ۶ هزار و ۴۰۰ نفر نیز اسکان اضطراری داده شده‌اند.

این حادثه علاوه بر سیستان و بلوچستان استان‌های کرمان و هرمزگان را نیز متاثر کرده‌ و خساراتی را به روستاهای این استان‌ها وارد کرده‌است.

غلامرضا اربابی (مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: امروز جمعه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۵ جمعی از مسئولان کشور در شهرستان‌های سیل‌زده حضور پیدا کردند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور، معاون امداد و نجات کشور، معاون شهرسازی کشور و معاون راه‌های روستایی کشور درحال بازید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان هستند.

اربابی افزود: تمامی راه‌های ارتباطی مناطق سیل‌زده در این استان بازگشایی شده و تمام افراد سیل‌زده در چادرها با امکانات اولیه زندگی اسکان داده شده‌اند.

وی گفت: معاون بنیاد مسکن کشور درحال برآورد خسارات در منطقه است که ظرف دو تا سه روز آینده اعلام خواهد شد.

اربابی بیان کرد: فردا در ستاد بنیاد مسکن ایرانشهر جلسه شورای هماهنگی بحران استان سیستان و بلوچستان به ریاست استاندار این استان برگزار خواهد شد و در آن به موضوع سیل اخیر و خسارات وارده پرداخته می‌شود.

وی در ادامه افزود: منطقه زرآباد در ۱۶۰ کیلومتری شهر کنارک که کشاورزی بسیار مرغوبی دارد و سالانه محصولات آن به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود؛ دچار خسارات زیادی شده است که مسئولان کشوری درحال برآورد خسارات این منطقه نیز هستند.

سیل در سیستان و بلوچستانایلنا

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …