اعتراض مردم شهرکرد و کشاورزان اصفهان علیه بی آبی

روز ۲۵ مرداد جمعیت کثیری از مردم شهرکرد در اعتراض به ۹ روز بی آبی در مقابل استانداری چهار محال و بختیاری تجمع و در وسط شهر راهپیمایی کرده و صدای اعتراضشان را بلند کردند.

بنا بر خبرها در پی وقوع سیل و گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ، آب شهرکرد قطع شده است و وزیر نیرو گفته است که نبود تصفیه خانه بین چشمه و شبکه مصرف باعث اختلال در آب شرب مردم شده است. او قول داده بود که ظرف دو روز بحران بی آبی رفع میشود ولی کاری صورت نگرفت. قطع آب آنهم در گرمای سوزان تابستان و از کار افتادن کولرها مردم را آنچنان به خشم آورده است که با شعار “مرگ بر رئیسی”، “استاندار حیا کن صندلی را رها کن” دست به تجمع زدند. حضور زنان در تجمع بسیار چشمگیر بود. در لحظه ای از این تجمع یکی از مقامات مسئول با گفتن “بسم الله الرحمان الرحیم” خواست صحبت کند که مردم با هو کردن و شعار دادن اجازه صحبت به او ندادند.
در این حرکت اعتراضی یگان ویژه برای عقب زدن جمعیت به محل آمده بود و مردم با شعار “بیشرف بیشرف” به حضور این نیروی سرکوب عکس العمل نشان دادند و سرکوبگران از ترس گسترش اعتراض حرکتی نکردند. با شعار “فقط کف خیابان، بدست میاد حقمون” بر ادامه اعتراض خود تاکید کردند.

  • اعتراضات کشاورزان در اصفهان علیه بی آبی و آسیب دیدن کشت شان بخاطر بی آبی بار دیگر آغاز میشود. روز ۲۵ مرداد جمعی از کشاورزان شرق و غرب اصفهان برای دومین روز مقابل ساختمان اداره آب منطقه ای این شهر تجمع کرده و بر خواستهایشان تاکید نمودند. کشاورزان اعلام کرده اند که اعتراضاتشان را بمدت ده روز ادامه خواهند داد. بنا بر خبرها شایعه است که از ایستگاه پمپاژ آب باباشیخعلی آب بوسیله لوله های بزرگ که ظاهرا بعنوان لوله گاز کشیده شده بود، دارد به مرکز تصفیه آب اطراف قم میرود و این شایعه به فضای اعتراضی بیشتر دامن زده است. با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات قدرتمند مردمی در آذر آبان سال قبل علیه بی آبی و صدمات ناشی از آن به کشت و کار کشاورزان و علیه مافیای آب و به خشکی کشیده شدن زاینده رود و وارد شدن آسیب های زیست محیطی در شهر اصفهان زمزمه های اعتراض در میان کشاورزان و مردم معترض این شهر بالا میگیرد.

تحصن یکماهه کشاورزان و مردم اصفهان علیه بی آبی و مافیای آب در سال گذشته یک تجربه درخشان از تجمعات و اعتراضات متحد مردمی است که درسهای آنرا باید به کار گرفت و در همه جا علیه بی آبی و علیه سایر مصائبی که حکومت به مردم تحمیل کرده است، تکثیر کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ مرداد ۱۴۰۱، ۱۶ اوت ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …