ترامپ به کنگره: بودجه دیوار را بدهید. تعطیلی دولته واکنشها

رادیو آمریکا: ترامپ از کنگره خواست بودجه دیوار مرزی را تصویب کند؛ دموکرات‌ها: مذاکره بعد از بازگشایی دولت.«این دموکرات‌ها هستند که دولت را تعطیل کرده‌اند».پلوسی و شومر: ما طرح امنیت مرزی را تصویب کردیم ولی پرزیدنت آن را رد کرد

 

 

ترامپ در پیامی به کنگره گفت همکاری کنند تا به بحران در مرز جنوبی و همچنین تعطیلی دولت فدرال پایان داده شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه (صبح چهارشنبه به وقت ایران) در یک سخنرانی کوتاه از کاخ سفید گفت: «امشب برای این صحبت می‌کنم که یک بحران امنیتی و انسانی در مرز جنوبی ما قرار دارد و هر روز نگهبانان مرزی از هزاران مهاجر غیرقانونی که وارد کشور می‌شوند جلوگیری می‌کنند. ما جایی برای نگهداری آن ها نداریم. ما با افتخار سالانه هزاران مهاجر قانونی را می پذیریم. ولی مهاجر خارج از قانون اوضاع را به هم می‌زند.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه افزود: «از مرز جنوبی قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان می‌شود. همان مواد مخدری که سالانه جان بسیاری از شهروندان آمریکایی را می‌گیرد.»

رییس جمهوری آمریکا گفت: «ماه گذشته ۲۰ هزار کودک مهاجر به صورت غیرقانونی به مرز آمریکا آورده شدند. دار و دسته‌ها از این کودکان سوءاسفتاده می‌کنند. در میان زنان و یکی در سه زن، قربانی تعرض جنسی در راه عبور از مرز می‌شود. این یک سلسله رنج و عذاب انسانی است که من می‌خواهم به آن پایان دهم.»

وی  اضافه کرد:‌«دولت من پیشنهاد کاملی به کنگره داد که جلوی قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان گرفته شود. این پیشنهاد از سنجش مجریان قانون و ماموران وزارت امنیت داخلی گذشته است. قصد این است که آمریکا را از همیشه امن‌تر، نگه دارد.»

او افزود: «در طرح ما استفاده از فناوری برای ردیابی اسلحه و مواد غیرقانونی گنجانده شده است. همچنین حضور مامورانی بیشتر و قاضی‌هایی زیادتر برای این که به اوضاع مرزی سریع کمک کنند. در طرح ما، کمک انسانی و مراقبت‌های پزشکی هم آورده شده است.»

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد: «یک دیوار یا حائل – چه بتونی و چه فولادی – باید باشد و کارشناسان ما گفته‌اند که داشتن آن ضروری است. حتی منطق حکم می‌کند که دیوار داشته باشیم. هزینه ساخت این دیوار به صورت غیرمستقیم از قرارداد تجاری جدید ما با مکزیک، تامین می‌شود.»

«این دموکرات‌ها هستند که دولت را تعطیل کرده‌اند»

رییس جمهوری آمریکا گفت: «دموکرات‌ها هم پیش از این همراه این طرح بودند ولی از وقتی من رییس جمهوری شدم، با آن مخالفت کردند.»‌

او افزود: «دولت فدرال تعطیل است و آن هم به یک دلیل: دموکرات‌ها تامین مالی دولت را متوقف کرده‌اند. دولت من تمامی تلاش خود را می‌کند که به کسانی که تحت تاثیر این تعطیلی قرار گرفته‌اند، کمک کند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «تنها راه چاره همکاری کنگره در تامین بودجه است. این را می‌شود در یک جلسه‌ ۴۵ دقیقه‌ای تمام کرد. من رهبران کنگره را دعوت کردم که فردا به کاخ سفید بیایند.»‌

رییس جمهوری آمریکا گفت: «بدترین کار این است که سیاستمداران دست روی دست بگذارند و کاری نکنند.» او همچنین به شماری از جرائمی که از سوی مهاجران غیرقانونی در چند ایالت آمریکا – از جمله مریلند و کالیفرنیا – روی داده اشاره کرد و خطاب به کنگره گفت:‌«پیام من این است که لایحه را تصویب کرده و این بحران را تمام کنید.»

پرزیدنت ترامپ گفت:‌«من سوگند خوردم که از مردم کشور حفاظت کنم و این کار را خواهم کرد.»

پلوسی و شومر: ما طرح امنیت مرزی را تصویب کردیم ولی پرزیدنت آن را رد کرد

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا دقایقی پس از پایان پیام پرزیدنت ترامپ، به گفته‌های او واکنش نشان دادند.

ابتدا خانم پلوسی گفت: «ما در اولین اقدام در کنگره جدید، طرحی تصویب کردیم که هم بودجه دولت در آن است و هم امنیت مرزی در نظر گرفته شده است. ولی پرزیدنت ترامپ آن را رد کرد.»

نانسی پلوسی که رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان است، گفت:‌«پرزیدنت تصمیم گرفته برای دیواری که گفته بود پول ساخت آن را مکزیک می‌دهد، دولت را گروگان بگیرد. حتی او گفته این تعطیلی ممکن است ماه‌ها و یا سال‌ها طول بکشد.» او افزود:‌«ما می‌دانیم امنیت مرزی برای همه لازم است. ما می‌توانیم راه‌های تازه‌ای پیدا کرده و جلوی عبور غیرقانونی از مرز را بگیریم. زن‌ها و کودکان در مرز خطر امنیتی نیستند؛ این‌ها چالش‌هایی انسانی هستند.»

چاک شومر هم گفت: «ما به این دلیل این جا صحبت می‌کنیم که بگوییم اول باید دولت را باز کرد. تلاش رییس جمهوری آمریکا در تامین بودجه ساخت دیوار از مکزیک ناکام بوده و او دولت را تعطیل کرده است. مشکلات ما با چالش‌های اخلاقی حل نمی‌شود.»‌

آقای شومر افزود: «ما همه خواهان امنیت مرزی هستیم ولی با پرزیدنت تفاهم نداریم که چطور به این مسئله برسیم. ما لوایحی داریم که توافق هر دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) را دارد و می‌تواند به تعطیلی دولت پایان دهد.»

او گفت:‌«دلیلی ندارد میلیون‌ها آمریکایی را با مشکل روبرو کنیم. ما می‌توانیم دولت را بازگشایی کرده و بدون ساخت دیواری گران، امنیت مرز را تامین کنیم. نماد آمریکا باید مجسمه آزادی باشد و نه یک دیوار بلند. تقاضای ما ساده است:‌‌ آقای رییس جمهوری دولت را بازگشایی کن و ما همکاری لازم را خواهیم داشت.»

پیش از سخنرانی کاخ سفید

پرزیدنت ترامپ ظهر سه‌شنبه شماری از خبرنگاران تلویزیونی را به کاخ سفید و برای صرف ناهار دعوت کرد. این رسمی است که طبق معمول رییس جمهوری در مراسم ایراد گزارش سالانه انجام می‌دهد و خبرنگاران پیش از حضور رییس جمهوری در کنگره، به کاخ سفید دعوت می‌شوند.

همچنین آقای ترامپ، مایک پنس معاون رییس جمهوری را راهی کنگره کرد که به نمایندگان جمهوری‌خواه پیام دهد که در موضع دولت هم‌پا و ثابت‌قدم باشند.

بررسی امکان استفاده از «شرایط اضطراری»

پرزیدنت ترامپ همچنین در حال بررسی امکان استفاده از اختیارات ریاست جمهوری برای اعلام وضعیت اضطراری و حل قضیه دیوار مرزی است. اگر رییس جمهوری آمریکا دست به چنین اقدامی بزند، می‌تواند از محلی دیگر بودجه ساخت دیوار را تامین کند و نیازی به مذاکره با کنگره نخواهد داشت.

آقای ترامپ در جریان آخرین کنفرانس خبری خود روز جمعه پیش گفته بود «اختیار استفاده از شرایط اضطراری را دارد و مشغول بررسی این امکان است.»

او گفته بود: «داریم استفاده از شرایط اضطراری را بررسی می‌کنیم چرا که با وضعیتی اضطراری روبرو هستیم. این امکان وجود دارد که شرایط اضطراری اعلام کرد و سریع دیوار را ساخت.»

آسوشیتد پرس در گزارشی نوشته احتمال استفاده رییس جمهوری از شرایط اضطراری، امکان دارد بحث‌های حقوقی و قانونی زیادی در پی داشته باشد.

پرزیدنت ترامپ حتی مارس سال گذشته میلادی (فروردین ماه سال جاری خورشیدی) گفته بود این اختیار را در دست بررسی دارد که از نیروهای دفاعی بخواهد این دیوار را بسازند.

طبق قانون اساسی ایالات متحده، هرگونه دخل و خرج قوه مجریه باید با تصویب و مجوز کنگره باشد. به عبارت دیگر، تعیین و تکلیف در مورد بودجه و چگونه خرج کردن آن، وظیفه‌ای است که برای کنگره تعریف شده است.

شرایط اضطراری، برای این تعریف شده که در شرایط خاص و در نیاز فوری، قوه مجریه بتواند به سرعت عمل کند تا از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کند.

حدود اختیاراتی شرایط اضطراری، به رییس جمهوری این اجازه را می‌دهد که «از نیروهای مسلح کمک گرفته و از آن‌ها بخواهد پروژه‌ای را تحت نظارت روسای قوای نظامی و به عنوان طرحی نظامی اجرا کنند.»

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون مشغول بررسی است که ببیند اگر رییس جمهوری آمریکا این دستور را داد، این بودجه را از چه راهی می‌تواند تهیه کند. قانون محدودیت‌هایی برای این استفاده وزارت دفاع گذاشته است.

منتقدان این تصمیم به آسوشیتدپرس گفتند شرایط اضطراری باید چیزی باشد که همین الان باید مشکل آن حل شود. اگر رییس جمهوری دست به شرایط اضطراری برای ساخت دیوار استفاده کند، به حوزه «سوءاستفاده از قدرت» وارد شده است.

این گزارش می‌گوید اگر پرزیدنت ترامپ دست به چنین اقدامی بزند، چند مشکل حقوقی پیش می‌آید: اول این که مشکل دیوار در مرز جنوبی را نمی‌توان «بحران ضروری» تعریف کرد. دوم این که آمریکا در حال جنگ با مکزیک به سر نمی‌برد که ساخت دیوار به نیروهای نظامی سپرده شود.

آدام اسمیت، رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان به آسوشیتدپرس گفت: «از من پرسیدند آیا پرزیدنت می‌تواند اعلام شرایط اضطراری کند؟ که پاسخ آن می‌شود بله. ولی در این مورد خاص استفاده از شرایط اضطراری اشتباهی بزرگ است.»

سابقه تعطیلی دولت

از سال ۱۹۷۶ تاکنون، ۲۰ مورد اتفاق افتاده که بر سر اختلاف میان کاخ سفید و کنگره، دولت به تعطیلی کشانده شده است. از میان این ۲۰ مورد، در هشت مورد آن کارکنان فدرال به دلیل فقدان بودجه، دستور گرفتند به خانه رفته و سر کار نیایند.

از هشت مورد تعطیلی یاد شده، سه مورد آن طولانی مدت بوده است. دو مورد در سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ و در پی اختلاف بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا از حزب دموکرات، با رئیس وقت مجلس نمایندگان، نیوت گینگریچ از حزب جمهوری‌خواه، روی داد که ۲۷ روز طول کشید.

یکی دیگر در سال ۲۰۱۳ و بین باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا از حزب دموکرات و اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان بر سر تامین بودجه برای قانون مراقبت مقرون به صرفه یا اوباماکر بود که ۱۳ روز طول کشید.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل موقت شده‌اند.

کارکنان و کارمندان «غیرضروری» دولت فدرال در جریان این تعطیلی به خانه فرستاده می‌شوند و کارمندان «ضروری» فعلا بدون دریافت حقوق، به کار خود ادامه می‌دهند.

ابعاد تعطیلی فعلی دولت

نزدیک به ۴۲۰ هزار کارمند دولت فدرال به عنوان ضروری شناخته شده و به کار خود ادامه می‌دهند ولی در جریان تعطیلی دولت، پرداختی نخواهند داشت و مجاز به استفاده از هیچ‌گونه مرخصی – حتی استعلاجی – نیستند.

حدود ۳۸۰ هزار کارمند دولت هم بدون دریافت حقوق، به خانه فرستاده شده‌اند. حتی از میان نیروهای گارد ساحلی ایالات متحده ۴۴ هزار نیرو بدون دریافت حقوق، فعال هستند و به شش هزار نیرو گفته شده سرکار نیایند.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …