تظاهرات علیه دویچه وله به خاطر اعطای جایزه به زیباکلام

رادیو آلمان:تظاهرات علیه دویچه وله به خاطر اعطای جایزه به زیباکلام

تظاهرات ایرانیان در مقابل ساختمان مرکزی دویچه وله در بن

شماری از ایرانیان مقیم آلمان در مقابل ساختمان دویچه‌ وله علیه اعطای “جایزه‌ی آزادی بیان” به صادق زیباکلام تظاهرات کردند. این جایزه به افراد یا سازمان‌هایی اهدا می‌شود که در زمینه آزادی بیان فعالیت ویژه‌ای دارند.

خبرنگار بخش آلمانی دویچه وله، مارتین مونو در گزارش خود پیرامون تظاهرات ایرانیان معترض در روز جمعه (۱۸ مه / ۲۸ اردیبهشت) می‌نویسد: «شمار این افراد ۲۵ نفر بود، اما با صدای بلند اعتراض خود را بیان کردند.»

مونو در ادامه گزارش می‌افزاید که تظاهرکنندگان ایرانی جلوی ساختمان مرکزی دویچه وله در شهر بن، مخالف اعطای “جایزه آزادی بیان” دویچه وله به صادق زیباکلام هستند، زیرا به اعتقاد آنها او به دولت ایران نزدیک است و نباید به او اعتماد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: «مینا احدی که در سال ۱۹۸۱ از ایران گریخته، در سخنرانی خود اظهار داشت که زیباکلام از سال‌ها پیش با رژیم ایران همکاری می‌کند».

اتهام اصلی تظاهرکنندگان به زیباکلام مصاحبه‌ای با “ایران وایر” است.

“ایران وایر” از این استاد علوم سیاسی نقل قول آورده است که در صورتی که نظام، “یا در نتیجه خیزش مردم در داخل کشور و یا حمله امریکا، اسراییل و..ِ” در شرف سقوط قرار بگیرد، او حاضر است “با تمام وجود” و با اسلحه از نظام دفاع کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مینا احدی معتقد است که زیباکلام با این اظهارات، صلاحیت دریافت جایزه آزادی بیان را از دست داده است. او می‌گوید: «ما از مسئولان دویچه وله خواستاریم که از اعطای جایزه آزادی بیان به صادق زیباکلام به دلیل حمایت از یک رژیم دیکتاتوری خودداری کند، رژیمی که ۳۹ سال است بر پایه شکنجه، سلب آزادی‌، اعدام و ترور بنا شده».

“بیرون از بافتار متن”

زیباکلام در جوابیه‌ای برای ایران وایر نوشته است که این رسانه از نظر حرفه‌ای “بی‌اخلاقی” کرده و «از قریب به نیم ساعت گفت‌وگو پیرامون اهدای جایزه آزادی بیان دویچه‌وله، چند ثانیه از دل آن را بدون رعایت صدر و ذیلش تیتر مصاحبه کرده‌اند».

او ضمن تاکید بر اینکه از اسلحه “یا به‌عبارت ‌دیگر خشونت” متنفر است، می‌نویسد: «آنچه در آن مصاحبه گفته‌ام چیزی جز این نبود که در شرایط کنونی ایران و منطقه، به گمان من به‌عنوان یک استاد علوم سیاسی، فروپاشی نظام سیاسی مستقر به فروپاشی کشور و میهن ما خواهد انجامید. همه استدلال من این بود و هست که بگویم برای حفظ استقلال و یکپارچگی ایران، حتی گاه باید به سخت‌ترین انتخاب‌ها تن داد و آن مثال اسلحه است.»

استاد علوم سیاسی در ادامه تاکید می‌کند که در مصاحبه با دویچه‌وله «که اسباب شکایت علیه‌ام در دادگاه و محکومیتم شده»، به صراحت گفته است: «نظام در خوش‌بینانه‌ترین وضعیت از حمایت ۳۰درصد از مردم برخوردار است. آن‌وقت چگونه ممکن است که خواسته باشم جلوی آن ۷۰درصد با اسلحه بایستم و به آنان شلیک نمایم؟ عقل هم چیز شریفی است.»

بر اساس گزارش مونو، کریستف یومپلت، سخنگوی دویچه وله، در باره این اظهارات زیباکلام با تظاهرکنندگان بحث کرده، اما آنها به نوار صوتی‌ای اشاره کردند که زیباکلام در آن به صراحت از ضرورت دفاع از رژیم سخن گفته است.

زیباکلام پس از گفت‌وگو با دویچه وله به ۱۸ ماه زندان، ممنوعیت سخنرانی، مصاحبه و نشر آثارش محکوم شد.


مینا احدی سخنران تظاهرات علیه دویچه وله بود

اصلاحات یا سرنگونی؟

پژوهشگر سیاسی در این گفت‌وگو در ژانویه سال جاری گفته بود که طرفدار تغییرات سیاسی از طریق اصلاحات است. او در جوابیه خود به “ایران وایر” می‌نویسد: « در مصاحبه (با دویچه وله) اصرار می‌ورزم که به‌جز اصلاحات و تغییرات ولو اندک گزینه دیگری نداریم.»

به گفته مونو، زیباکلام نگران این است که سرنگونی انقلابی، کشور را به هرج و مرج بکشاند.

تظاهرکنندگان جلوی ساختمان دویچه وله اما نظر دیگری دارند. احدی گفته است: « سالهاست که امکان تغییر و تحولات در ایران از طریق اصلاحات وجود ندارد».

زیباکلام ضمن بیان اینکه به جایزه دویچه وله افتخار می‌کند، می‌گوید، انبوهی از زندانیان در ۱۱۰ سال گذشته “تنها جرم‌شان این بوده که متفاوت از حکومت فکر کرده‌‌اند و متفاوت از حکومت خواسته‌اند حرف بزنند و بیندیشند”.

دفاع نوری‌پور از انتخاب دویچه وله

امید نوری‌پور، از اعضای بانفوذ حزب سبزهای آلمان ضن اشاره به اینکه اعطای جایزه به زیباکلام “خیلی خوب” است، برای موضع منتقدان تفاهم ندارد. او در مصاحبه با بخش انگلیسی دویچه وله گفت: «این (جایزه) یک دلگرمی برای کسانی است که زیر فشارهای طاقت‌فرسا آنچه را بیان می‌کنند که شاید بتوان در خارج به‌راحتی بیان کرد اما در ایران مشکل‌زا هستند».

به گفته نوری‌پور، منتقدان زیباکلام به عنوان اپوزیسیون در تبعید وضعیت بهتری دارند؛ «آنها تحت پیگرد قرار نمی‌گیرند، زیرا در کشورهای مدافع آزادی و قانون‌مدار زندگی می‌کنند و نه در ایران».

جایزه آزادی بیان دویچه وله در تاریخ ۱۲ ژوئن امسال و در همایش جهانی رسانه به صادق زیباکلام اهدا خواهد شد.

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …