توجیهات مقام حکومتی در باره دلایل قطعی برق در اهواز

علیرضا شکرخدایی مدیر روابط عمومی توزیع نیروی برق اهواز : دلایل قطعی برق را  اینطوراعلام کرد. امسال هشت بهمن ماه باد و خاک شدیدی اهواز را فراگرفته و در نهایت منجر به قطعی برق مقطعی در اهواز شد.تاکنون ۳۰ درصد از شبکه ها را شستشو دادیم که تلاش می شود طی ۱۵ روز با نیروهای کمکی که از سراسر کشور آمده باقی مانده شبکه ها را نیز شستشو دهیم.

دو سال پیش در بهمن ماه یک باد و خاکی به شدت آمده و روز راهپیمایی شهر اهواز پر از گرد و خاک شد که یک تشابه با گرد و خاک هشت بهمن امسال داشت آن هم منشأ داخلی داشتن است.

تصریح کرد: ۱۹ بهمن ماه برای بهره برداری پروژه ساماندهی روستای اسماعیلیه در جاده اهواز به خرمشهر کیلومتر ۲۰ فکر می کنم که از شرق باد و خاکی مثل سونامی و کوه به سمت اهواز در حرکت بود.

خاکی که هشت بهمن ماه امسال آمد سرعتی بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت داشت و ۹ هزار و ۹۸۵ میکروگرم و ۶۶ برابر حدمجاز بود. همزمان با خاک یک بارندگی رخ داد چون آن لحظه هوا به تاریکی می رفت در و دیوار شهر اهواز مملو از گل شد.

وی عنوان کرد: مقره، کابل ها و حتی پایه های برق نیز پر از خاک و گل شدند و بعد از باران وقتی خشک شده بود بامداد شنبه با آمدن مه ساعت چهار و ۵۰ دقیقه ایستگاه های ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت که در صنعت برق بی سابقه است از مدار خارج شدند.

وقتی سطح مقره ها و شبکه های فشار برق ضعیف، مملو از گل شود، بین تمام تجهیزات پست برق جرقه ایجاد شد. بعد از این جرقه ها اقدام خوبی که برق منطقه ای انجام داد این بود که سریع ایستگاه های فوق توزیع را از مدار خارج کرده و نگذاشت این حوادث وارد ایستگاه های توزیع و خانه های مردم شود.اگر این پیشگیری ها انجام نمی شد بیشتر لوازم خانگی مردم آتش می گرفت و این اقدام خوب باعث جلوگیری از حوادث بدتر شد.

گروه های مقره شوری و آتش نشان ها خیلی زود از هفت صبح تا ساعت پنج بعدازظهر اقدام به شستشوی مقره ها کردند. ساعت ۱۷ آخرین مناطق نیز برق دار شدند ولی از آن ساعت به بعد در برخی نقاط فیوزها سوخته و اتصالاتی ایجاد شد.

۳۰ بهمن دوباره همین اتفاق برای ما حادث شد و حدود ۳۰۰ فیور و ۳۴۰ بریکر از مدار خارج شد و تا ساعت هشت و نیم صبح فقط حدود ۲۰ درصد بدون برق مانده بود.

این نشان می دهد یک اتفاقی هشت بهمن افتاد که برای اولین بار در کل دنیا مشاهده شده و بر اساس اعلام معاون وزیر نیرو چنین رخدادی در هیچ جای دنیا به ثبت نرسیده بود. صنعت برق دنیا تجربه جدیدی از نشستن این خاک ها و تبدیل آن به گل را در خوزستان مشاهده کرد.

مصرف برق کلانشهر اهواز در حال حاضر دو هزار مگاوات است ولی در تابستان بیش از هشت هزار مگاوات برق مصرف می کند یعنی اکنون عملا ترانس ها در حالت کم کاری و استراحت بوده و کمترین فشار روی آنها وارد است.

هیچ گونه مشکلی از نظر میزان برق و نوسان نداریم ولی این حادثه باعث اتصالات شدید در طول کل شبکه شده و در نهایت منجر به یک اتفاق جدید در دنیا شد. با چنین حجم گلی که روی تجهیزات حادث شده با رسیدن رطوبت عملا هادی شده و با زدن جرقه باعث قطع برق شود.مهر

 

اینرا هم بخوانید

آمریکا: سپاه خطری برای کل جهان است. کمک می کنیم دیگر کشورها نیز سپاه را تروریست اعلام کنند

تیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ضمن استقبال ازتصمیم دولت کانادا …