درباره زندانی سیاسی هوشمند علیپور

خلاصه ای از گزارش ایران وایر درباره زندانی سیاسی هوشمند علیپور
«هوشمند علی‌پور»، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج از ۲۵آبان۱۴٠٠ در اعتراض به مخالفت شعبه چهارم اجرای احکام کیفری شهرستان سنندج با درخواست مرخصی موقت، اعتصاب غذا کرده است.
«هژار علی‌پور»، برادر هوشمند علی‌پور که در حال حاضر در کشور کانادا اقامت دارد، درباره دلیل اعتصاب غذای برادرش به «ایران‌وایر» می‌گوید: «هوشمند پس از مرگ برادرمان ژیان علی‌پور در مهرماه سال جاری، برای حضور در مراسم تشییع پیکر او بلافاصله درخواست مرخصی موقت کرده بود اما با مخالفت قاضی پرونده روبه‌رو شد.»
«ژیان علی‌پور»، برادر هوشمند علی‌پور که در مرزهای شهرستان سردشت از توابع آذربایجان غربی کولبری می‌کرد، ٢٢مهر۱۴٠٠ در حالی که برای کولبری راهی اقلیم کردستان عراق بود، در خاک ایران هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی هنگ مرزی این شهر قرار گرفت و جان‌باخت. مرگ ژیان علی‌پور، پرسش‌های جدی را به دنبال داشته است.
گفتنی است که غیر از دو خواهر هوشمند علی‌پور که در سردشت زندگی می‌کنند، بقیه اعضای خانواده از جمله پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش به دلیل احضارها، بازادشت‌ها و فشارهای اداره اطلاعات سردشت از سال ١٣٨٨ مجبور به ترک کشور شده‌اند.
به گفته هژار علی‌پور، هوشمند ١١ روز است که اعتصاب غذا کرده است: «امروز [۶آذر١۴٠٠] پنج روز است که هوشمند به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شده و هیچ اطلاعی از وضعیت سلامت و جسمی او در دست نیست. هوشمند تا قبل از این که به سلول انفرادی منتقل شود با برخی از اعضای خانواده ارتباط تلفنی داشت؛ اما در حال حاضر این ارتباط قطع شده و از وضعیت سلامت او هیچ اطلاعی نداریم.»
او اضافه کرد: «البته هوشمند چند روز پیش از آغاز اعتصاب غذای خود به ما گفته بود که رییس و قاضی ناظر زندان با درخواست مرخصی او مخالفتی ندارند؛ اما به صراحت گفته‌اند که نه آن‌ها بلکه اداره اطلاعات سنندج با مرخصی او مخالف است.»


برادر این زندانی سیاسی با اشاره به رد درخواست‌های مکرر هوشمند علی‌پور برای دریافت مرخصی موقت، مخالفت اداره اطلاعات سنندج و دخالت و اعمال نفوذ این نهاد امنیتی در دستگاه قضایی استان کردستان را عامل اصلی رد درخواست مرخصی برادرش می‌داند: «هوشمند در طول ٣ سال و نیمی که از دوران محکومیت هشت ساله‌اش می‌گذرد، دست‌کم ٩ بار برای دریافت مرخصی موقت اقدام کرده اما قاضی پرونده هربار با درخواست‌های مکرر او مخالف کرده و به نظر می‌رسد قاضی پرونده استقلال کافی برای صدور رای خود ندارد.»
هوشمند علی‌پور، ٢٨ ساله و اهل شهرستان سردشت از توابع آذربایجان غربی است.
این زندانی سیاسی، شامگاه جمعه ١٢مرداد١٣٩٧ به همراه «محمد استاد قادر»، اهل شهرستان سقز از توابع استان کردستان که از اقلیم کردستان عراق به ایران بازگشته بودند، توسط نیروهای امنیتی همین شهر در مسیر سقز به بانه بازداشت شد.


هژار علی‌پور، در حالی که هنوز دو ماه از مرگ برادرش ژیان نمی‌گذرد، وضعیت دردناک خانواده خود را این‌گونه روایت می‌کند: «پدر و مادر و برادران و خواهرانم هنوز در سوگ مرگ ژیان هستند. جمهوری اسلامی ژیان را از ما و دو فرزند خردسال ۴ و ٩ ساله او را گرفت. حالا هم جان هوشمند در خطر است و هیچ کدام از ما نمی‌دانیم قرار است چه بلایی سر او بیاورند.»
کمیته بین المللی علیه اعدام از خواست‌های به حق هوشمند علیپور در جریان این اعتصاب غذا قویا حمایت می کند و خواهان آزادی این زندانی سیاسی می باشد. ما در عین حال نمی خواهیم که به هوشمند به دلیل اعتصاب غذا آسیب جسمی و روحی وارد آید. از همین رو اعلام می کنیم که جمهوری اسلامی مسئول سلامتی هوشمند است. زندانبانان جمهوری اسلامی باید به خواست‌های این زندانی اعتصابی پاسخ مثبت دهند.

اینرا هم بخوانید

Hollow operation, Hollow regime- Bahram Soroush

April 15, 2024 The Islamic Republic’s drone and missile attack on Israel was not a …