در راهپیمایی اول ماه مه، سندیکاهای فرانسه خواهان جلوگیری از پیروزی “مارین لوپن” شدند

هزاران تن از فرانسویان، امروز دوشنبه اول ماه مه در پاسخ به فراخوان عمده‌ترین سندیکاهای فرانسه، در راهپیمایی‌های جداگانه در پاریس شرکت کردند. این در حالیست که اول مه امسال، به صحنه مبارزه علیه حزب راست افراطی “جبهه ملی” و دفاع از پیشرفت‌های اجتماعی در فرانسه بدل شده است.

کنفدراسیون عمومی کار (CGT)، نیروی کارگری ( FO)، فدراسیون سندیکایی وحدت‌گرا (FSU) و سندیکای همبستگی، راهپیمایی خود را حوالی ساعت ۱۴ و ۳۰ از میدان “رپوبلیک” آغاز کردند و در میدان “ناسیوُن” به پایان بردند.

“فیلیپ مارتینز”، رهبر “کنفدراسیون عمومی کار” که در این راهپیمایی شرکت کرده بود به خبرگزاری فرانسه گفت: «شعار ما واضح است و آن اینکه برای پیشرفت اجتماعی، باید “مارین لوپن” را شکست داد. “جبهه ملی” یک حزب نژادپرست، ضد خارجی، ضد زنان و لیبرال است.»

“ژان کلود میلی”، رهبر سندیکای “نیروی کارگری” نیز تأکید کرد که شعار راهپیمایی امروز «مخالفت با آن عقبگردهای اجتماعی است که زمینه رشد جبهه ملی را مساعد می کند.»

سندیکای “نیروی کارگری” که همگام با کنفدراسیون عمومی کار رسماً تقاضا نکرده تا هوادارنش به “امانوئل ماکرون”، نامزد چپ میانه رأی دهند، گفت نامزدی که در انتخابات یکشنبه آینده هفتم مه انتخاب خواهد شد، اگر برای مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجود راه حل پیدا نکند، وضعیت را بدتر خواهد کرد.

دو سندیکای دیگر شرکت‌کننده در این راهپیمایی نیز با تأکید بر اینکه میخواهند راه را بر پیروزی “مارین لوپن” ببندند افزودند: مخالفت آنان با “جبهه ملی”، چک سفید برای “امانوئل ماکرون” نیست و او در صورت پیروزی باید آماده رویارویی با سندیکاها در عرصه‌هایی چون کار و بازنشستگی باشد.

بنا بر گزارش‌ها، در حاشیه این راهپیمایی گروه‌هایی از جوانان نقاب پوش با نیروهای پلیس درگیر شدند و به سوی آنان سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند. در این درگیری‌ها ٣ پلیس زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است.

خبرگزاری فرانسه میگوید: یک راهپیمایی جداگانه از سوی سندیکای “کنفدراسیون دمکراتیک فرانسوی کار” (CFDT) و “اتحادیه ملی سندیکاهای مستقل” (UNSA)، حوالی ظهر در پاریس براه انداخته شد که در آن شرکت‌کنندگان علناً خواستار رأی دادن به امانوئل ماکرون شدند تا به گفته آنان جلو پیروزی “جبهه ملی” گرفته شود.

بغیر از پاریس، شهرهای لیل، تولوز، مارسی و چندین شهر دیگر نیز شاهد راهپیمایی هزاران نفر به مناسبت اول مه بود.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

گزارش روزنامه حکومتی اعتماد از کشته شدن٣٠ کارگر معدن در یک سال و نیم گذشته و اعتراضات کارگران

 روزنامه اعتماد: ١٢تجمع اعتراضي كارگران معادن در دو سال اخير ١٠ تجمع به دليل دستمزد …