دولت پاکستان ۱۳ هزار سایت اینترنتی را به اتهام نشر “مطالب اهانت‌آمیز به اسلام” و تبلیغ خداناباوری مسدود کرد

دولت پاکستان از ماه آوریل تا کنون هزاران سایت اینترنتی را به اتهام نشر مطالب اهانت‌آمیز نسبت به اسلام و تبلیغ خداناباوری مسدود کرده است. صدور حکم اعدام برای چنین اتهاماتی در پاکستان منتفی نیست.

مسئولان مخابرات پاکستان PTA برای مقابله با نشر مطالب اهانت‌آمیز در رسانه‌های اجتماعی این کشور از ماه آوریل تا کنون اقدام به مسدود کردن ۱۲ هزار و ۹۶۸ سایت اینترنتی کرده‌اند.

این خبر از سوی روزنامه “اکسپرس تریبون” و به نقل از یکی از نمایندگان پارلمان این کشور اعلام شده است. این نماینده مجلس در جلسه‌ توضیحی کارکنان مخابرات پاکستان درباره مسدود کردن این سایت‌ها حضور داشته است.

اینکه کدام‌ سایت‌های اینترنتی در پاکستان مسدود شده‌‌اند، هنوز ناروشن است.

فشار محافظه‌کاران

در اواسط ماه مارس، یکی از قاضیان محافظه‌کار و پر نفوذ پاکستان از دولت این کشور خواسته بود، علیه نشر مطالب اهانت‌آمیز نسبت به اسلام در رسانه‌های اجتماعی اقدام کند.

این قاضی تهدید کرده بود که در غیر این صورت با صدور حکمی فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی را ممنوع خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: مفقود شدن پنج بلاگر در پاکستان طی دو هفته

نخست‌وزیر پاکستان، نواز شریف در واکنش به درخواست این قاضی به وزارت کشور پاکستان دستور داده بود، سایت‌هایی را که به نشر چنین مطالبی می‌پردازند، مسدود کرده و فعالان چنین سایت‌هایی را مجازات کند.

اهانت به اسلام و تبلیغ خداناباوری در پاکستان از جمله جرایمی است که می‌تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشد.

انتشار یک فیلم انتقادی

موضوع مقابله با سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی در پاکستان پدیده نوظهوری نیست. در سال ۲۰۱۲ فیلمی با رویکردی انتقادی نسبت به اسلام در یوتیوب منتشر شد. از آن زمان تا کنون، دولت پاکستان بارها از اتهام کفرگویی و خداناباوری علیه بلاگرهای لیبرال استفاده کرده است. “جرم” بسیاری از این بلاگرها انتشار مطالب انتقادی درباره نقش ارتش و دولت بوده است.

 

نشر مطالب اهانت‌آمیز علیه اسلام یا پیامبر اسلام می‌تواند در پاکستان واکنش‌های شدیدی را سبب شود. در اواسط ماه آوریل، دانشجویی به اتهام توهین به پیامبر اسلام در شهر مردان پاکستان توسط اهالی مورد حمله قرار گرفت و به قتل رسید. سپس روشن شد که این اتهامات بی اساس بوده‌اند.رادیوآلمان

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …