رادیو آلمان:شکوه و شکایت ترامپ از آلمانی‌ها

ترامپ در ملاقات با نمایندگان ارشد اتحادیه اروپا و اعضای ناتو رویکردی آمرانه داشته و لحن‌اش نسبت به آلمان نیز دوستانه نبوده است. بیم آن می‌رود که مباحث اجلاس گروه هفت در سیسیل نیز در سایه مخالفت‌خوانی‌های ترامپ قرار گیرد.

“بسیار بسیار بد”، این ارزیابی دونالد ترامپ از مازاد تراز تجاری آلمان در ملاقات با نمایندگان اتحادیه اروپا در بروکسل بود.

برخی ناظران گفته‌اند که توصیفات تندتری درباره آلمانی‌ها از ترامپ شنیده‌اند. مثلا او در مذاکره با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای اروپا گفته است: «آلمانی‌ها بد هستند. خیلی خیلی بد…”

اشپیگل آنلاین این خبر را به نقل از حاضران جلسه مزبور نوشته است. از قرار معلوم ترامپ گفته است: «به میلیون‌ها خودرویی نگاه کنید که آنها به آمریکا می‌فروشند. وحشتناک است. جلوی این را خواهیم گرفت…»

گفته می‌شود که ژان کلود یونکر در این جلسه از آلمان دفاع کرده است.

مواضع رئیس جمهور آمریکا چیز جدیدی نیست. او در کارزارهای انتخاباتی نیز از نفوذ آلمان در اقتصاد آمریکا و حجم بالای صادرات این کشور به ایالات متحده انتقاد کرده بود. او اکنون در صدد اجرایی کردن شعار “اول آمریکا” و اولویت دادن به مشکل کسری تراز تجاری کشورش است.

ترامپ در نطق افتتاحیه مقر ناتو در بروکسل نیز به متحدان واشنگتن حمله کرد و گفت: «وقت آن رسیده که اعضای ناتو سهم مناسب خود را پرداخت کنند.» روی سخن ترامپ به ۲۳ کشور از ۲۸ عضو ناتو بود که به زعم او، هزینه‌های مقرر را پرداخت نکرده‌اند و از سال‌های گذشته بدهی‌های کلانی دارند. رئیس جمهور آمریکا چنین روندی را بی‌عدالتی نسبت به مردم آمریکا خواند.

صدراعظم آلمان در خلال صحبت‌های ترامپ، با نگاهی نافذ به خلاف جهت تریبون ترامپ می‌نگریست. آنگلا مرکل همین اتهام را در ماه مارس در کاخ سفید نیز شنیده بود. این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو قبلا گفته بود که کلیه اعضای ناتو تا سال ۲۰۲۴، هزینه دفاعی خود را به سطح تعیین‌شده یعنی دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش می‌دهند.

رویکردهای انتقادی ترامپ احتمالا به جلسات مشورتی G7 (هفت کشور مهم صنعتی جهان) در سیسیل نیز سرایت خواهد کرد. اعضای این گروه در موضوع آب و هوا و تغییرات اقلیمی، در تعیین خط مشی تجاری و  در مسئله بحران پناهجویی اختلاف نظرهایی دارند.  دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز گفته است که نشست سیسیل یکی از پرچالش‌ترین اجلاس‌های “گروه هفت” خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان از ایتالیا، این نگرانی وجود دارد که اعضای گروه هفت (آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه، کانادا و ایتالیا) با اظهارات اخیر ترامپ در کمترین حد در مباحث یاد شده به تفاهم برسند و چه بسا بیانیه مشترک آنها حاوی عقب‌گردی از توافق‌های کنونی باشد.

به خاطر مقاومت ترامپ و همچنین اختلاف‌نظرهای موجود میان سایر کشورهای G7، ایتالیا به عنوان میزبان ناچار شده از بسیاری از تعهدات خود صرف نظر کند. ایتالیا به عنوان رئیس ادواری “گروه هفت”، میزبانی چهل و سومین اجلاس و برگزاری آن در تائورمینای سیسیل را بر عهده گرفت، تا شاید توجه جهانی به مسائل پناهجویان زنده بماند. سیسیل در جنوب ایتالیا محل ورود هزاران جنگزده و آواره به اروپا در عبور از دریای مدیترانه است.

اما دیپلمات‌های حاضر در سیسیل گفته‌اند که مطالباتی چون موضع‌گیری مثبت در قبال مهاجران با مقاومت ترامپ روبرو خواهد شد زیرا او تنها روی مسائل امنیتی تاکید دارد. به نقل از آنها، در حاشیه اجلاس “جی هفت” حتی از  طرحی که پیشتر در زمینه تغذیه و امنیت غذایی در نقاط بحرانی تهیه شده بود، کمتر کسی حرفی می‌زند.

سازمان‌ها و نهادهای شاغل در امور عمرانی و توسعه، به کشورهای عضو G7 اصرار می‌کنند که دستکم برای حال مشکل جدی گرسنگی در مناطق بحران‌زده فکری بکنند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

ترخیص ٨ هزار خودرو‌ی توقیفی به علت کشف حجاب به مناسبت عید غدیر خم

خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اطلاع رسانی فراجا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به …