روحانی خواستار برگزاری همه‌پرسی برای “حفظ نظام” شد

رادیوی خبری فرانسه

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه 22 بهمن، در سخنرانی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ایران گفت که “اگر جناح‌ها اختلاف دارند، دعوا و شعار ندارد، صندوق آراء را بیاوریم و طبق اصل 59 قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم.” با این حال روحانی مشخص نکرد که درباره چه مسئله یا چه مسائلی باید همه‌پرسی برگزار شود. و همچنین در جای دیگری از سخنانش گفت: “ما برای اینکه بتوانیم انقلاب و نظام را حفظ کنیم، راهی جز مشارکت مردم نداریم”.

روحانی در سخنرانی خود که در میدان آزادی تهران انجام شد، گفت: “اگر جایی ما با هم بحث داریم باید به اصل 59 قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل 59 قانون اساسی می‌گوید در برخی موارد قانون‌گذاری و اعمال قوه مقننه در مسایل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم است.” او تأکید کرد: “این ظرفیت قانون اساسی ماست و باید به ظرفیت‌های قانون اساسی‌مان عمل کنیم.”

روحانی همچنین مدعی شد که “بسیاری از مسایلی که امروز در حوزه آزادی‌ها، روابط اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌ها ، به عنوان مشکل در جامعه داریم، ناشی از عمل نکردن به قانون اساسی است.” وی با این ادعا که قانون اساسی جمهوری اسلامی “بن‌بست‌ها را برداشته”، همچنین خواستار پایبندی “تمام قوا و نیروهای مسلح” به این قانون شد.

روحانی همچنین گفت: “از همه نهادها و ارگان‌ها و از دستگاه قانون‌گذاری مجلس، شورای نگهبان و از همه می‌خواهم که راه انتخابات را سهل کنند… بگذارید همه سلیقه‌ها و جناح ها در انتخابات حضور پیدا کنند و در انتخابات مجلس، شوراها، خبرگان و ریاست جمهوری همه بیایند و شرکت کنند.”

رئیس جمهوری اسلامی همچنین درباره درگیری‌های منطقه خاورمیانه مدعی شد که اکنون این منطقه “شاهد ثبات بیشتر” است و آمریکا و اسرائیل نیز در این منطقه “تضعیف” شده‌اند. وی همچنین درباره خروج احتمالی آمریکا از برجام گفت: ” اگر بخواهند از پیمانی خارج شوند، ضرر آن را خیلی زود خواهند دید.”

اینرا هم بخوانید

۴ نفر از جانباختگان و مصدومان حادثه انفجار گاز آبادانان؛ کارگر مخابرات بودند

جانباختگان و مصدومان حادثه انفجار لوله گاز در محمدشهر آبدانان؛ کارگران بخش خصوصی شرکت مخابرات …