شرکت های غربی از فروش تجهیزات توسعه بندر چابهار خودداری کردند

شرکت‌های بزرگ غربی به دلیل نگرانی از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همچنین تداوم محدودیت‌های بانکی، از فراهم ساختن تجهیزات مورد نظر بندر چابهار در ایران که هند قصد توسعه آن را دارد، خودداری می‌کنند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۹ خرداد با اعلام این خبر نوشت که این مشکل می‌تواند ضربه بزرگی به یک برنامه استراتژیک هند وارد کند که امیدوار است بتواند بدون عبور از پاکستان، از طریق چابهار یک راه ترانزیتی جدید برای رسیدن به افغانستان و آسیای مرکزی برای خود باز کند.

این مشکل همچنین برنامه دولت حسن روحانی را برای توسعه بندرچابهار در جنوب شرق ایران و حاشیه دریای عمان، و تبدیل آن به یک قطب ترانزیتی منطقه با دشواری‌هایی روبرو کرده است.

روسای دولت های ایران، هند و افغانستان یک سال پیش سند همکاری توسعه بندر چابهار را در تهران امضا کرده بودند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که در جریان مبارزات انتخاباتی خود بارها از توافق اتمی موسوم به برجام ابراز ناخشنودی کرده است در مقام ریاست جمهوری نیز جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت از گروه های تروریستی و آزمایش‌های موشکی تهدیدی برای کشورهای منطقه معرفی کرده است.

به نوشته رویترز، سه شرکت غربی، از جمله دو شرکت سوئیسی و فنلاندی به سرمایه‌گذاران هندی اعلام کرده‌اند که قادر به مشارکت در تامین تجهیزات مورد نیاز برای بندر چابهار نیستند چرا که به دلیل باقی ماندن برخی از تحریم‌های مالی آمریکا بانک‌های آنها آماده انجام فرایند انتقال پول این معامله نیستند.

اگر چه تحریم‌های هسته‌ای ایران با اجرای برجام در زمستان سال ۹۴ برداشته شد، اما برخی از تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا علیه ایران نظیر ممنوعیت معامله با دلار بر جای خود باقی ماند. برخی از بانک‌های بزرگ اروپایی از بیم مواجه شدن با جریمه‌های دولت آمریکا یا بازگشت تحریم‌های گذشته از انجام معاملات مربوط به ایران خودداری می‌کنند.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …