فرستاده آمریکا: منع سلاح های هسته ای واقع بینانه نیست

درحالی که حدود ۴۰ کشور مجهز به سلاح های اتمی از جمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه از شرکت در مذاکرات سازمان ملل برای ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای خودداری کرده‌اند سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید که منع جهانی سلاح های اتمی امری “واقع بینانه” نیست.

بیش از ۱۲۰ کشور دیگر جهان از طرحی برای منع سلاح های اتمی به طوری که از لحاظ حقوقی الزام آور باشد حمایت کرده اند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، می‌گوید که “برای حفظ امنیت ملی به سلاح‌های هسته‌ای نیاز است”، چون به گفته او “بازیگران بدی” در صحنه بین المللی حضور دارند که “قابل اعتماد نیستند.”

او به خبرنگاران گفت: “بزرگترین آرزوی من برای خانواده ام جهانی عاری از سلاح های هسته ای است. اما باید واقع بین باشیم.”

“آیا کسی هست باور کند که کره شمالی با ممنوعیت سلاح های هسته ای موافقت خواهد کرد؟”.

کره شمالی اخیرا مشغول آزمایش فناوری اتمی و موشکی بوده که علیرغم هشدارهای جامعه جهانی از جمله چین است.

کنفرانس سازمان ملل برای به مذاکره گذاشتن یک پیمان الزام آور منع سلاح های اتمی در ماه اکتبر اعلام شد.

بریتانیا، فرانسه، اسرائیل، روسیه و آمریکا در آن زمان به پیمان منع سلاح اتمی رای منفی دادند درحالی که موضع چین، هند و پاکستان ممتنع بود

نوبوشیگه تاکامیزاوا سفیر ژاپن در سازمان ملل گفت که تنظیم چنین پیمانی “بدون مشارکت کشورهای مجهز به سلاح هسته ای فقط باعث گسترش شکاف و اختلاف” در جهان خواهد شد.

خانم هیلی روز دوشنبه گفت: “در این روز و در این ساعت نمی توانیم صادقانه بگوییم که قادریم از مردم خود حفاظت کنیم درحالی که به بازیگران بد جهان اجازه داشتن این سلاح ها را می دهیم و آن دسته از ما که به درستی تلاش می کنیم تا از صلح و امنیت حفاظت کنیم آنها را نداشته باشیم.”

کشورهای غایب مثل بریتانیا و آمریکا همچنان به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی متعهد هستند، پیمانی که در سال ۱۹۷۰ اجرا شد و هدف آن جلوگیری از گسترش سلاح ها و فناوری اتمی است.

مارگو والستروم وزیر خارجه سوئد که کشورش در کنار اتریش، ایرلند، مکزیک، برزیل و آفریقای جنوبی پیشتاز درخواست ها برای منع کامل و گام برداشتن “در جهت حذف کامل” این سلاح هاست گفت انتظار دارد “این روند وقت زیادی ببرد.”

او هفته پیش در سازمان ملل گفت: “ساده انگار نباشیم. اما این مساله خیلی مهم است به خصوص در این روزها که شاهد بالا گرفتن شعارها هستیم و شاهد قدرت نمایی و تهدید استفاده از سلاح های هسته ای هستیم.”بی بی سی

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …