فرمانده سنتکام: حملات نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه “موقتا” قطع شده اما حملات حوثی‌ها ادامه دارد

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام در سنا گفت حملات نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه “موقتا” قطع شده اما حملات حوثی‌ها ادامه دارد. هند خدمه کشتی آسیب‌دیده “ترو کانفیدنس” را به جیبوتی منتقل کرد.

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی نظامی مرکزی آمریکا (سنتکام) روز پنجشنبه ۱۷ اسفند (۷ مارس) در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا گفت خاورمیانه در بی‌ثبات‌ترین وضعیت خود طی ۵۰ سال اخیر به سر می‌برد.

به گفته فرمانده سنتکام شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه مسئول حمله پهپادی ۲۸ ژانویه در اردن هستند که منجر به کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی شد. او تاکید کرد که اکنون آنها بیش از یک ماه است که به نیروهای آمریکایی حمله‌ای نکرده‌اند.

مایک کوریلا افزود آمریکا تاکنون ۸۵ بار حملات تلافی جویانه علیه اهدفی در عراق و سوریه از جمله حمله پهپادی به یکی از فرماندهان ارشد کتائب حزب‌الله عراق کرده که موجب “برقراری آتش‌بس غیررسمی” شده است. 

وی خاطرنشان کرد “ایران باید بفهمد که اقداماتش عواقبی دارد”. او تاکید کرد: «پیام‌های ما با اقدامات ما مطابقت داشت و فکر می‌کنم این پیام بازدارنده بسیار قوی بود و ما در ۳۲ روز گذشته حمله‌ای در عراق یا سوریه نداشته‌ایم.»فرمانده سنتکام اما تاکید کرد که حملات “بازدارندگی” همیشه “موقتی” است.

کوریلا در ادامه صحبت‌های خود به حملات حوثی‌ها پرداخت و گفت در حالی که خشونت در عراق و سوریه کاهش یافته اما در سواحل یمن افزایش داشته و حملات مکرر ایالات متحده به حوثی‌ها در یمن که مورد حمایت ایران نیز هستند، این گروه را از حملات خود به کشتی‌های تجاری و نظامی در دریای سرخ و خلیج عدن منصرف نکرده است.

فرمانده سنتکام ایران را مسئول افزایش خشونت در سراسر منطقه دانست و گفت این کشور باید با عواقب بیشتری برای اقدامات خود مواجه شود. با این حال او تاکید کرد آمریکا و ایران نمی‌خواهند مستقیما وارد درگیری شوند. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

مجمع تشخیص مصلحت در واکنش به نامه آملی لاریجانی:لایحه حجاب به تایید هیات عالی نظارت رسیده‌است

مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: لایحه حمایت از خانواده …