کن واینستین:”تغییری بزرگ در سیاست آمریکا در قبال ایران”!

مدیر اندیشکده هادسون: بیانیه مایکل فلین نشانگر «تغییری بزرگ و واضح در سیاست آمریکا در قبال ایران» است

بیانیه ای که مایکل فلین، مشاور امنیتی پرزیدنت ترامپ، روز چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه، منتشر کرده، به گفته «کن واینستین» مدیر اندیشکده هادسون در واشنگتن دی‌سی، بیانگر این است که دوران رویکرد نرم کابینه اوباما در قبال ایران به پایان رسیده است.

در مصاحبه اختصاصی با ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، گفت: «این اولین و بزرگترین تغییر در سیاست آمریکا در مورد ایران و توافق اتمی ست.»

به گفته مایکل فلین، مشاور امنیتی پرزیدنت ترامپ، ایران از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، که تهران را از طراحی هر گونه موشک با قابلیت حمل سلاح هسته ای منع کرده، تخطی کرده است.

آقای فلین روز چهارشنبه و در سمت مشاور امنیتی دونالد ترامپ، برای نخستین بار در کنفرانس خبری کاخ سفید حضور یافت و گفت « از امروز ما (اقدامات) ایران را رسماتحت نظر قرار می دهیم.»

کن واینستین در بخشی از مصاحبه خود با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: « آزمایش این موشک بالیستیک توسط ایران پیام روشنی بود برای کاخ سفید و برای رئیس جمهوری جدید آمریکا، پیامی که می گوید ما به کارهایی که قبلاً هم در داخل و هم در خارج انجام می دادیم، ادامه می دهیم.»

واینستین افزود، «این آشکارترین» تخلفی است که تا کنون انجام گرفته، و به نظر من اشتباهی بزرگ بوده است. دونالد ترامپ، باراک اوباما نیست که به «شکیبایی استراتژیک» اعتقاد داشت. ترامپ وقتی ببیند به وعده خود عمل نمی کنند واکنشی شدید نشان خواهد داد، و من فکر می کنم باید منتظر واکنشی محکم و قاطع از سوی کاخ سفید باشیم. ضمن آنکه در مورد اجرای توافق اتمی نیز نظارتی دقیقتر انجام خواهد گرفت.

مدیر اندیشکده هادسون در بخش دیگری از این مصاحبه افزود: «همچنین باید به خاطر داشته باشیم که مایک پمپئو، رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، کسی است که وجود توافق های فرعی و پنهانی آژانس بین المللی انرژی اتمی (با ایران) را فاش کرده بود. او به خوبی با تمایل ایران به دور زدن گروه ۱+۵ و توافق هسته ای آشنایی دارد و ایران را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قرار است تا پایان ماه جاری با پرزیدنت ترامپ دیدار کند و پیشتر وعده داده بود در این دیدار بر اعمال تحریم های بیشتر بر برنامه موشک بالیستیک ایران پافشاری کند.

مدیر اندیشکده هادسون: آزمایش موشکی ایران اشتباه بود… دونالد ترامپ، باراک اوباما نیست که به «شکیبایی استراتژیک» اعتقاد داشت.

آقای واینستین در اینباره گفت اطمینان دارد کنگره آمریکا به آخرین آزمایش موشکی ایران واکنش نشان خواهد داد: «ما باید منتظر تحریم های شدید‌تر و سخت‌تر کنگره باشیم. اولاً، اکثریت کنگره در کنترل جمهوریخواهان است که با تحریم های سخت‌تر موافقند. ثانیاً، اقدام ایران، وضع چنین تحریم هایی را ضروری تر کرده است. اما سؤال این است که متحدان ما در واکنش به رفتار ایران چه اقدامی خواهند کرد. آیا آنها هم در صدد اعمال تحریم هایی سخت‌تر خواهند بود؟ البته در مورد فرانسه که در حال حاضر مقاماتی از آن کشور در تهران هستند، یا خواهند رفت، وضع تحریمهای سخت‌تر، عملی متناقض خواهد بود؛ ولی آمریکا به هرحال این کار را خواهد کرد.»

به گفته آقای واینستین، «پرزیدنت اوباما تمایل به این داشت که کنار بنشیند و بی‌عملی را به عمل ترجیح دهد. او چنین مردی بود. او از محیط آکادمیک آمده و یک پروفسور بود. او کسی بود که از عواقب اقدامات آمریکا هراس داشت، بر خلاف کسی که می داند این اقدامات می توانند در حقیقت برای اهداف خوب بکار روند. هنگامی که صدها هزار نفر در جنگ داخلی سوریه جانشان را از دست دادند، او (باراک اوباما) به جای اقدام کردن، به جای اینکه نیروی زمینی به آنجا بفرستد، و به جای اینکه کمک ها به مخالفان سوری را بیشتر کند، سکوت اختیار کرد.»

به گفته مدیر اندیشکده هادسون، «دونالد ترامپ شخصی کاملا متفاوت است. دونالد ترامپ سکوت اختیار نخواهد کرد. او می داند که به عنوان یک رهبر، به عنوان یک مرد عمل، باید در لحظات بحرانی اقدام کرد. ایران به زودی متوجه این خواهد شد اوضاع در اینجا تغییر کرده، و به اصطلاح کلانتر جدیدی وارد شهر شده، و در نتیجه رفتارهای پیشین ایران، طی چهار سال آینده کارساز نخواهد بود.»

انستیتو هادسون، یک اندیشکده محافظه‌کار آمریکایی واقع در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا است که از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۶۱ میلادی به تحقیقات برای اشاعه «امنیت، آزادی، و رونق در سطح دنیا» اختصاص یافته است.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …