«مشاورهٔ اجباری » برای رعایت حجاب اجباری در دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز به دانشجویانی که پوشش آن‌ها مورد تأیید این دانشگاه نیست، احضاریه برای شرکت در جلسات «مشاورهٔ اجباری» ارسال کرده است.

بر اساس تصویر منتشرشده در کانال تلگرامی شورای صنفی دانشجویان کشور، این احضاریه از سوی «کمیته‌ صیانت از شئون دانشگاهی دانشگاه شیراز» به دانشجویانی که «تخلف» آن‌ها درباره «کشف حجاب و نداشتن پوشش مناسب» به این کمیته گزارش شده، ارسال می‌شود.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز شنبه این هفته از پخش اطلاعیه‌هایی در خارج از برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه سوره تهران «در خصوص قوانین پوششی و تهدید به کمیته‌ انضباطی» خبر داد.

به نوشته کانال شوراهای صنفی، حراست دانشگاه سوره روز شنبه ششم اسفند ماه اقدام به پخش کاغذهایی با محتوای قوانین پوششی در کوچه‌های اطراف این دانشگاه کرد که حاوی اطلاعیه «معاونت فرهنگی و امور دانشجویی» است و در آن دانشجویان تهدید شده‌اند در صورت عدم رعایت پوشش مورد نظر این معاونت برای آنها «احکام انضباطی» صادر خواهد شد.

در این اطلاعیه‌ها‌ از جمله عنوان شده که دانشجویان باید «در کلیه محیط‌های داخل دانشگاه، اعم از سلف سرویس و دیگر محیط‌های مرتبط» و همچنین «در معابر و کوچه‌های اطراف دانشگاه قواعد پوشش و عدم اختلاط غیر ضروری» را رعایت کنند.

در ادامه این اطلاعیه‌ نیز مواردی به عنوان «قواعد پوشش» ذکر شده و به دانشجویان هشدار داده شده که باید این موارد رعایت کنند.

در بخشی از «قواعد» ذکر شده در این اطلاعیه، تاکید شده که دانشجویان زن ملزم به «استفاده از مقنعه و عدم استفاده از شال و روسری و عدم استفاده از مانتوهای کوتاه، جلوباز، و شلوارهای پاره، تنگ و کوتاه» هستند.

در این اطلاعیه همچنین آمده که «لباس‌های مغایر فرهنگ ایرانی و اسلامی و دارای نقوش نامناسب» و «استفاده از پیرسینگ (بینی، زبان، ابرو)، داشتن تتو برای دختران و پسران» ممنوع است و «پیرایش مدل‌های نامتعارف مو و استفاده از لباس‌های پاره برای پسران جایز نیست».

در بخش دیگری از اطلاعیه‌‌ پخش شده توسط حراست دانشگاه سوره، آمده است که «عدم رعایت قوانین مذکور، مطابق آیین‌نامه انضباطی وزارت علوم، موجبات برخورد انضباطی» را فراهم می‌کند.

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …