مشهد؛ رهاسازی فاضلاب بیمارستانی خطرناک به ۷ هزار هکتار زمین کشاورزی

وب سایت حکومتی انتخاب:در مشهد فاضلاب بیمارستانی را وارد اراضی کشاورزی کرده اند که این فاضلاب فوق العاده خطرناکتر از فاضلاب شهری است / ۷ هزار هکتار را با چنین فاضلاب به شدت خطرناکی زیر کشت بردند که بخشی از مواد غذایی مردم را در خراسان رضوی و نقاط دیگر تامین می‌کند

محمد درویش، فعال محیط زیست درباره فاضلاب دزدی در مشهد اشاره کرد: اتفاقی که در مشهد رخ داده و قدمتی بیست ساله دارد و در این شدت ندیده بودم، این بود که فاضلاب بیمارستانی را هم وارد اراضی کشاورزی کرده اند که این فاضلاب فوق العاده خطرناکتر از فاضلاب شهری است. همچنین فاضلاب چرمشیر که وارد کشف‌رود می‌شود. حتی لوله بتنی فاضلاب خامی که به سمت تصفیه خانه مشهد می‌رود، آن لوله بتنی را با دریل سوراخ کردند و با موتورپمپ آن فاضلاب را برداشت می‌کنند و به فروش می‌رسد و حتی مدیران تصفیه خانه گفتند اینقدر به ما کم می‌رسد به لجن برخوردیم.

محمد درویش، فعال محیط زیست، درباره خطرات ناشی از استفاده از فاضلاب خام در کشاورزی به «انتخاب» گفت: مسئله استفاده از فاضلاب خام در کشاورزی سابقه طولانی دارد و بیشتر از هرجایی در جنوب تهران، سالهاست که این اتفاق رقم می خورد و برخی مطالعاتی که سازمان تحقیقات کشاورزی ایران انجام داده نشان می دهد که در دهه هشتاد میزان سرب موجود در پیازی که از جنوب تهران برداشت می شود 8 برابر حد استاندارد است. حتی برخی از اقلامی که الان مانند د.د.ت ممنوعه شده در برخی از اقلام کشاورزی دیده می شود. اگر خاطرتان باشد در زمان دولت میرحسین موسوی بحث آلودگی سبزی های جنوب تهران جنجال بزرگی به پا کرد و هرچند گاهی در استان فارس و اصفهان هم شاهد هستیم.

وی در ادامه درباره فاضلاب دزدی در مشهد اشاره کرد: اتفاقی که در مشهد رخ داده و قدمتی بیست ساله دارد و در این شدت ندیده بودم، این بود که فاضلاب بیمارستانی را هم وارد اراضی کشاورزی کرده اند که این فاضلاب فوق العاده خطرناکتر از فاضلاب شهری است. همچنین فاضلاب چرمشیر که وارد کشف‌رود می‌شود. حتی لوله بتنی فاضلاب خامی که به سمت تصفیه خانه مشهد می رود، آن لوله بتنی را با دریل سوراخ کردند و با موتورپمپ آن فاضلاب را برداشت می کنند و به فروش می رسد و حتی مدیران تصفیه خانه گفتند اینقدر به ما کم می رسد به لجن برخوردیم. 7 هزار هکتار با چنین فاضلاب به شدت خطرناکی زیر کشت بردند و بخشی از مواد غذایی مردم را در خراسان رضوی و نقاط دیگر تامین می کند.

وی افزود: دوستان ما در بازیافت زباله، از جمله خانم شیرزادی سال‌هاست که تلاش می‌کند تا این زباله‌ها را به کمپوست تبدیل کند و کیفیت محصول را بهتر کنند اما وزارت جهاد اعلام می کند چون کمپوست استاندارد لازم را ندارد، این ها اجازه نمی دهند این کمپوست مورد استفاده در بخش کشاورزی قرار بگیرد. این حساسیت البته باید وجود داشته باشد اما چطور است که چشمتان را روی فاضلاب بیمارستانی می بندید؟ اینجا آلودگی ندارد بعد کمپوست دارد؟

درویش درباره عمل شهروندان در مواجهه با محصولات آلوده کشاورزی گفت: شهروند وقتی آگاه نباشد فکر می کند در حال خوردن سبزی تازه است اما وقتی مردم بدانند باید به شورای شهر و کمیته محیط زیست فشار بیاورند و مطالبه کنند. این گزارش ما باعث شد ماموران حراست و بازرسی فضای دزدی فاضلاب را جمع کرده اند. مردم نباید ناامید شوند و باید مطالبه کنند تا اتفاقات خوب انجام شود. بدترین کاری که مردم می توانند انجام دهند این است که بگویند صدای ما به جایی نمی‌‌رسد.

اینرا هم بخوانید

فهرست سیاه:١٠٠ بیمارستان در تهران بدون مجوز وزارت بهداشت فعالیت می کنند

فهرست سیاه، تیتر روزنامه حکومتی “هم‌‏میهن” در باره وضعیت بیمارستان‏‌های فرسوده و ناایمن. بررسی‏‌ها نشان …