موج قدرتمندی علیه حزب راست افراطی و سیاست‌های ضد مهاجرپذیری در آلمان- نسان نودینیان

 در پی افشای نشست مخفیانه اعضای حزب دست راستی “آلترناتیو برای آلمان” (AfD) و نئونازی‌ها به‌منظور بررسی راه‌هایی برای اخراج مهاجران، خشم و انزجار عمومی در آلمان علیه نیروهای راست افراطی به اوج خود رسیده است. چنین طرحی برای دوران پس از به‌قدرت‌رسیدن احتمالی این نیروها مطرح بوده است.
این خبر توسط گروه تحقیقاتی «کورکتیو» در روز ۱۰ ژانویه منتشر شد و با واکنش سریع احزاب ائتلافی و اولاف شولتس Olaf scholz صدراعظم آلمان، روبرو شد. شولتس در شبکه ایکس نوشت: “به کسی اجازه نخواهیم داد که ما را در کشورمان بر اساس داشتن یا نداشتن سابقه مهاجرت متمایز کند. ما از همه حفاظت می‌کنیم. مستقل از اینکه تبار و رنگ پوستشان چیست و اینکه چقدر افراد متعصب با فانتزی شبیه‌سازی فرهنگی از وجود آنها ناراحت‌اند”.
اما مردم انسان‌دوست آلمان ابتکار عمل مقابله با راسیسم و مهاجرستیزی را با تظاهرات‌های توده‌ای خود به دست گرفتند. 
حزب راست افراطی طی جلسات مخفی در شهر پوتسدام با نئونازی‌های اتریش و آلمان و با حضور دو عضو یکی از بزرگ‌ترین احزاب راست و اپوزیسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان و همچنین دو سهام‌دار عمده و زنجیره‌ای نان‌فروشی و همبرگر فروشی، بر سر سیاست اخراج کسانی که حتی تابعیت آلمان را گرفته‌اند؛ اما به‌زعم آنها در جامعه آلمان ادغام نشده‌اند، به توافق می‌رسند. با انتشار این خبر موج بزرگی از تظاهرات مردمی در شهرهای بزرگ و کوچک از هفته گذشته شروع شد. در برلین بیش از صدهزار نفر، در کلن برای دومین بار بیش از ۷۰ هزار نفر و در هامبورگ بیش از ۵۰ هزار نفر دست به تظاهرات زده‌اند. تا کنون بیش از یک میلیون نفر در ظرف یک هفته گذشته در تظاهرات و میتینگ‌های شهرهای مختلف شرکت کرده‌اند. در این تظاهرات‌ها بنر و شعار “مردم آلمان از نازیسم متنفرند” بسیار برجسته است. هیتلر و نازیسم تجربه خونین و ننگی است که مردم آلمان نمی‌خواهند در زندگی‌شان تکرار شود. 
۲۲ ژانویه ۲۰۲۴

اینرا هم بخوانید

پیام ۴ زندانی سیاسی اعدام شده به مردم – نسان نودینیان

مندرج در ژورنال شماره ۶۳۹ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده …