نخست وزیر پیشین نروژ به خاطر سفر به ایران در فرودگاه آمریکا ‘بازداشت شد’

نخست وزیر پیشین نروژ به دلیل مسافرت به ایران در فرودگاهی در آمریکا برای مدتی بازداشت شد.

کیل مگنه بوندویک، که بین سال های ١٩٩٧ تا ٢٠٠٠ و ٢٠٠١ تا ٢٠٠٥ نخست وزیر نروژ بود، روز سه شنبه این هفته از اروپا به آمریکا پرواز کرد اما پس از ورود به فرودگاه دالس در ایالت ویرجینیا، اجازه خروج از فرودگاه را نیافت و برای مدتی تحت بازداشت ماموران مهاجرتی بود.

روزنامه وردن گانگ، چاپ نروژ نوشته است که آقای بوندویک به مدت یک ساعت در فرودگاه عملا در بازداشت قرار گرفت “و دلیل آن وجود مهر ورود به ایران در گذرنامه او بود.” این سفر حدود یک سال پیش و در ارتباط با کنفرانسی در مورد خشونت و افراطگرایی در ایران انجام شده بود.

این روزنامه می‌افزاید که دلیل سفر نخست وزیر سابق نروژ به آمریکا شرکت در یک همایش بوده است.

همچنین، تلویزیون وی‌جی‌ال‌ای وابسته به شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آمریکا در گزارشی در همین زمینه گفته است که کیل مگنه بوندویک پس از ورود به فرودگاه دالس اجازه نیافت فورا محل فرودگاه را ترک کند و حدود یک ساعت عملا در بازداشت ماموران مهاجرتی بود. در این مدت، او را همراه با تعدادی مسافر از کشورهای خاورمیانه و آفریقا در اتاقی نگه داشتند.

نخست وزیر پیشین نروژ به این ایستگاه تلویزیونی گفته است که “من نگرانی این کشور از ورود تروریست‌ها را درک می‌کنم اما پس از اینکه ماموران مهاجرت گذرنامه دیپلماتیک مرا دیدند و متوجه شدند که من نخست وزیر پیشین یک کشور متحد و دوست آمریکا هستم، باید به من اجازه می‌دادند فورا از فرودگاه خارج شوم، اما چنین نکردند.”

خبرنگار تلویزیون وی‌جی‌ال‌ای گذرنامه کیل مگ بوندویک را دیده که در آن مهر ورود به ایران در سال ٢٠١٤ دیده می‌شود. آقای بوندویک که رئیس مرکز صلح و حقوق بشر اسلو است گفته که در آن سال به منظور سخنرانی در یک کنفرانس به ایران رفته بود.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، آقای بوندویک گفته است که مشکلی که هنگام ورود به فرودگاه دالس برای او پیش آمد به فرمان جدید دونالد ترامپ در مورد ممنوعیت ورود شهروندان چند کشور ارتباطی ندارد بلکه نتیجه قانونی است که در سال ٢٠١٥ توسط کنگره آمریکا تصویب شد و به امضای باراک اوباما رسید.

این قانون در پی حملات تروریستی در پاریس و کالیفرنیا تصویب شد و محدودیت‌هایی را نه تنها برای شهروندان تعدادی از کشورها از جمله ایران، بلکه برای تمام کسانی را که به این کشورها سفر کرده بودند ایجاد کرد. براساس اطلاعیه وزارت امنیت داخلی آمریکا صدور ویزا و ورود این قبیل مسافران به شکل مورد به مورد بررسی می شود.

اداره گمرکات و حفاظت مرزی آمریکا در پاسخ به سئوالی درباره ماجرای ورود آقای بوندویک گفته است که این سازمان از ابراز نظر درباره موارد خاص خودداری می‌کند.

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …