ویدئوی گروهی چندین چهره سینما و تلویزیون جهان: از معترضان ایران حمایت کنید

گروهی از بازیگران سینما و تلویزیون آمریکا و بریتانیا، همراه با هنرمندان ایرانی مانند داریوش و ابی و همچنین بازیگران مطرح ایرانی-آمریکایی مانند نسیم پدراد، نازنین نور و نازنین بنیادی، در ویدئویی ضمن حمایت از معترضان ایرانی، از همگان درخواست کردند که در شنیده شدن صدای اعتراض ایرانیان، بکوشند.

در این ویدئو، چهره‌های برجسته‌ای چون اولویا کلمن (برنده اسکار و جوایز بیشمار دیگر) در کنار چهره‌های مطرح تلویزیون مانند جولیا لوئی درایفوس، بردلی ویتفورد و جسی ویلیامز دیده می‌شوند.

از میان بازیگران و کمدین‌های سرشناس ایرانی-آمریکایی نیز آرین موید و ماز جبرانی در این ویدئو حضور دارند.

در سراسر این ویدئو، ترانه شروین حاجی پور درباره این اعتراض‌ها، در پس‌زمینه صحبت‌های بازیگران شنیده می‌شود؛ ترانه‌ای که به خاطرش این خواننده ایرانی به زندان افتاد.

کسانی که در این ویدئو هستند، ابتدا ماجرای جان‌ باختن مهسا (ژینا) امینی را بازگو می‌کنند و برای مخاطبانشان شرح می‌دهند که او به دلیل «حجاب نامناسب» توسط گشت ارشاد در ایران دستگیر شده است.

این هنرمندان در ویدئوی خود می‌گویند که در دوران بازداشت «ضربه به سر مهسا امینی وارد شد و او به کما رفت. دو روز بعد او از دنیا رفت».

در ادامه این ویدئو، این هنرمندان شرح می‌دهند که بعد از مرگ مهسا امینی، «میلیون‌ها نفر از ایرانی‌ها به خیابان ریختند و خواستار عدالت برای مهسا شدند».

این هنرمندان در ادامه می‌گویند، در برابر «میلیون‌ها ایرانی که برای حقوق بشر و آزادی اولیه خود می‌جنگند»، حکومت ایران اینترنت را قطع کرده تا معترضان را سرکوب کند و «کشتن معترضان» را از چشم جهانیان پنهان کند.

در این ویدئو آمده است: «ما باید در همبستگی با مردم ایران، در کنارشان بیاستیم تا دنیا فریادشان را بشنود. هشتگ بزنید. صدایشان را بازتاب دهید. پست کنید. ری‌توییت کنید. به اشتراک بگذارید. و به مردم ایران نشان بدهید که ما در کنارشان هستیم.»

«زن، زندگی، آزادی»؛ این کلماتی است که این بازیگران در انتهای ویدئوی خود به فارسی و انگلیسی به زبان می‌آورند.

https://www.instagram.com/p/Ci3DvMFuLIy/

اینرا هم بخوانید

دیوان بین‌المللی دادگستری اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را «غیرقانونی» خواند

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه، که عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل است در یک حکم …