پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” به دادسرا بازگردانده شد

رضا شفاخواه، وکیل دادگستری با انتشار مطلبی اعلام کرد که “پرونده موسوم به اکباتان برای رفع نقصی که از سوی مدیر دفتر شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران «محرمانه» عنوان شده، به دادسرا عودت گردید”.پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” که با وقایع اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ مرتبط است، به علت آنچه رفع “نقصی محرمانه” عنوان شده است به دادسرا بازگردانده شد.

میلاد آرمون، علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش اقبال، علیرضا برمرز پورناک، سید محمدمهدی حسینی، حسین نعمتی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، متهمان این پرونده هستند که تاکنون چهار جلسه دادگاه برای آنها برگزار شده است. چهار تن از متهمان این پرونده کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان قزلحصار کرج بسر میبرند.

در ابتدای آبان ماه سال ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری و پس از کشته شدن یک تن از نیروهای بسیج به نام “آرمان علی وردی” در شهرک اکباتان دستکم بیش از ۵۰ نفر از جوانان ساکن شهرک اکباتان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده و برای ۱۴ نفر از آنها کیفرخواست صادر شد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲، نیز سخنگوی قوه قضاییه از طرح اتهام “محاربه از طریق تمسک به سلاح سرد و اقدام علیه امنیت ملی” برای سه تن از متهمان پرونده موسوم به آرمان علی وردی بسیجی کشته شده در جریان اعتراضات سراسری خبر داد.

بنا بر کیفرخواست صادره، این شهروندان با اتهاماتی از جمله “محاربه”، “مشارکت در قتل عمد” و “اخلال در نظم و آرامش عمومی” متهم شدند.

اواخر مهرماه ۱۴۰۲، پس از برگزاری چهار جلسه دادرسی، دادگاه پرونده آنها را برای تحقیقات به دادسرا ارسال نکرد و شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی، تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف وضعیت متهمین به پرونده ورود کرد.

بخش دیگر پرونده این شهروندان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی ارجاع شده است.

از میان این هشت متهم، حسین نعمتی، علیرضا برمرزپورناک، علیرضا کفایی و امیرمحمد خوش اقبال در بهمن سال گذشته، با تودیع وثیقه از زندان قزلحصار آزاد شدند.

پیشتر پیام درفشان، وکیل دادگستری اعلام کرد که “میلاد آرمون، سید محمد مهدی حسینی، مهدی ایمانی و نوید نجاران با اتهام «محاربه» در زندان هستند.”

در متن زیر به مشخصات و تاریخ بازداشت متهمان پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” پرداخته شده که کماکان در بازداشت و بلاتکیفی بسر میبرند.

۱- میلاد آرمون – فرزند: مهدی – متولد: ۱۴ اسفندماه ۷۷ – تاریخ بازداشت: یازدهم آبان ماه ۱۴۰۱

۲- سید محمدمهدی حسینی – فرزند: سید حسن – متولد: ۱۵ آذرماه ۷۷ – تاریخ بازداشت: پانزدهم آذر ماه ۱۴۰۱

۳- مهدی ایمانی – فرزند: حمید – متولد: ۲۳ دی ماه ۷۳ – تاریخ بازداشت: بیست و چهارم آذر ماه ۱۴۰۱

برگرفته از هرانا

اینرا هم بخوانید

توماج صالحی برنده جایزه “هاول” سال ۲۰۲۴ شد

توماج صالحی مفتخر به دریافت جایزه بین‌المللی سالانه «هاول» از انجمن آزادی اسلو شد.در متن …