پوتین در مورد اعلام حکومت نظامی در اوکراین هشدار داد

بی بی سی:پوتین اقدام اوکراین در اعلام وضعیت نظامی در مناطق مرزی خود را محکوم کرده و خواستار مداخله آلمان برای جلوگیری از اقدامات “تحریک‌آمیز” دولت اوکراین شده است. همزمان، سازمان امنیت روسیه “اعترافات” سرنشینان بازداشتی چند شناور نیروی دریایی اوکراین را پخش کرده است.

روز سه‌شنبه، ۶ آذر (۲۷ نوامبر)، دفتر رئیس جمهوری روسیه اطلاعیه‌ای را در مورد تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و گفتگوی دو طرف در مورد بحران ناشی از توقیف ناوهای جنگی اوکراین توسط نیروی دریایی روسیه منتشر کرد.

دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که این تماس تلفنی به درخواست طرف آلمانی صورت گرفت و موضوع گفتگوی رهبران دو کشور “حادثه جدی روز ۲۵ نوامبر در آب‌های دریای سیاس و دریای آزوف بود.”

روز یکشنبه، منابع نظامی روسیه تایید کردند که هنگام حرکت کاروانی از شناورهای متعلق به نیروی دریایی اوکراین از دریای سیاه به سوی دریای آزوف، کشتی های روسی به سوی این این کاروان آتش گشودند و دو قایق توپدار و یک کشتی یدک کش را توقیف کردند. دریای ازوف بین سواحل جنوبی اوکراین و شبه جزیره کریمه واقع است که دولت روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ از خاک اوکراین جدا و به خاک خود منضم کرد.

به گفته دولت روسیه، شناورهای اوکراینی “اصول رفت و آمد صلح آمیز دریایی” را نادیده گرفته و وارد آب‌های سرزمینی روسیه شده بودند. در پی این حادثه، دولت اوکراین ارتش آن کشور را در حالت آماده باش قرار داد و پارلمان آن کشور اعلام حکومت نظامی در مناطق مرزی با روسیه را تصویب کرد

دفترپوتین گفته است که  پوتین “نگرانی عمیق خود را در مورد تصمیم تحریک‌آمیز دولت اوکراین برای قرار دادن نیروهای مسلح در حالت آماده باش رزمی و اعلام حکومت نظامی به اطلاع طرف آلمانی رساند و از او خواست تا تمامی توان خود را برای مهار کردن اقدامات جسارت‌آمیز اوکراین به کار گیرد.”

در تیراندازی ناوهای روسی به سوی شناورهای نیروی دریایی اوکراین، تعدادی از نظامیان اوکراینی نیز زخمی شدند. وزارت خارجه اوکراین این اقدام روسیه را “به شدت تحریک آمیز” توصیف کرده و گفته است که این بار “مسکو از خط قرمز اوکراین پا فراتر گذاشته است.”

در پی “ورود شناورهای اوکراینی به آب های ساحلی روسیه” نیروی دریایی روسیه تنگه کرچ را به روی رفت و آمد دریایی بست.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …