تلسکوپ جیمز وب مناظری «شگفت‌انگیز» از مشتری نمایان کرد

بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان نماهای بی‌سابقه از مشتری را ثبت کرده است.

جیمز وب (JWST) این تصاویر بزرگترین سیاره منظومه شمسی را در ماه ژوئیه ثبت کرده است.

این تصاویر جزئیاتی از شفق‌های قطبی، طوفان‌های غول‌پیکر، قمرها و حلقه‌های دور مشتری را نشان می‌دهند.

اخترشناسان این تصاویر را «شگفت‌انگیز» توصیف کرده‌اند.

در این تصویر عکس‌های مادون قرمز به‌طور مصنوعی رنگی شدند تا ویژگی‌های مشتری را برجسته کنند.

چشم انسان قادر نیست پرتو فروسرخ (مادون قرمز) را ببیند.

جیمز وب

ایمکه دی پاتر، اخترشناس دانشگاه کالیفرنیا نقشی کلیدی در این پروژه داشت، گفت «ما هرگز مشتری را به این شکل ندیده بودیم. اینها کاملا باورنکردنی است.»

او افزود «صادقانه بگویم، ما واقعا انتظار نداشتیم که به این خوبی باشد.»

تلسکوپ فضایی جیمز وب که با هزینه ۱۰ میلیارد دلار ساخته شده ۲۵ دسامبر سال گذشته پرتاب شد و میراث تلسکوپ فضایی هابل را دنبال می‌کند.

هابل تنظیم شده بود تا بیشتر نور مرئی را رصد کند، همان طول موج‌هایی که چشم ما می‌بیند، اما جیمز وب بخصوص برای رصد طول موج‌های بلندتر تنظیم شده، همان طول‌موج‌هایی که از دوردست‌ترین اجرام به ما می‌رسند اما برای ما مرئی نیستند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ماموریتی بین‌المللی را پیش می‌برد و با همکاری آژانس فضایی ایالات متحده (ناسا) و شرکایش، سازمان‌های فضانوردی اروپا و کانادا هدایت می‌شود.

ناسا گفت که در نمای مشتری، ترکیبی از چندین تصویر تلسکوپ استفاده شده است و شفق‌های قطبی تا ارتفاعات بالای هر دو قطب شمال و جنوب مشتری گسترش یافته‌اند. شفق‌های قطبی پرتوهای نوری هستند توسط خورشید در آسمان ایجاد می‌شوند.

تسلکوپ جیمز وب در حال حاضر ۱.۶ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد.

جیمز وب قادر خواهد بود نورهایی را تشخیص دهد که بیش از ۱۳.۵ میلیارد سال پیش و پس از انفجار بزرگ (Big Bang) به سوی زمین پرتو افکندند.

جیمز وب

اینرا هم بخوانید

تصاویر تازه تلسکوپ جیمز وب

https://www.radiofarda.com/a/nasa-s-new-telescope-shows-star-death-dancing-galaxies/31940337.html#player-start-time=105.428541