به در خواست خانواده افکاری برای لغو احکام اعدام و زندان و شلاق سه جوان این خانواده پاسخ مثبت دهیم!

سه برادر به دلیل شرکتشان در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ در شیراز علیه فقر و گرانی، به اعدام و زندانهای طویل المدت و شلاق محکوم شده اند. نامشان نوید، وحید و حبیب است. نوید افکاری به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. حکم اعدام وی از سوی دیوان عالی حکومت تایید شده است و امکان اعاده دادرسی نیز نیست. وحید افکاری به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

نوید و وحید افکاری بعد از مشارکت در اعتراضات مرداد ۹۷ در شهریور ۹۷ بازداشت شدند. حبیب افکاری در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ بازداشت شد. یک متهم دیگر این پرونده بنام سعید دشتکی نیز در شهریور ۹۷ بازداشت شد.

لازم است اشاره کنیم که نوید (فرشید) افکاری سنگری متولد ۱۳۷۲، مجرد، شغل گچکار و کشتی گیر (دارای چند مدال قهرمانی کشوری)، وحید افکاری سنگری متولد ۱۳۶۴، مجرد، گچکار. حبیب افکاری سنگری  متولد ۱۳۷۰، متاهل، شغل جوشکار و سعید دشتکی، ۲۲ ساله و همگی اهل شیراز هستند.

در طول این دوسالی که نوید، وحید و حبیب در زندان بوده اند بشدت تحت انواع شکنجه های روحی و جسمی قرار داشته اند تا علیه خود دست به اعتراف بزنند.  خود این زندانیان می گویند در زیر شکنجه ناچار به آن اعترافات شده اند. وحید افکاری در این مورد گفته است: “تهدید شدم که بقیه خانواده را بازداشت می‌کنند. تصمیم گرفتم خودم را بکشم. که د‌ستکم نوید  از این مخمصه جان سالم به در ببرد. در بیمارستان نمازی سه روز در کما بودم و هیچ کس صدایم را نشنید. بدنبال آن در شکنجه‌ها پلاستیک روی سرم می‌کشیدند. با غل و زنجیر می‌زدند و ساعت‌ها با باتون به کف پایم می‌زدند و وادارام می‌کردند راه بروم.  تهدیدم کرده بودند که مادر و خواهرت را بازداشت می‌کنیم.” نوید افکاری هم گفته است: “روی صورتم پلاستیک می‌کشیدند و مرا تا مرز خفگی و مرگ پیش می‌بردند. دست‌ها و شکم و پاهایم را به وسیله باتوم و اجسام سخت به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند و مکررا با الفاظ توهین‌آمیز و رکیک اهانت می‌کردند. مرا محکم می‌بستند و در بینی‌ام الکل می‌ریختند”.

 این سه برادر طبق یک سناریوی ساختگی متهم هستند که یکی از اعضای نیروهای امنیتی- اطلاعاتی جمهوری اسلامی را که در سرکوب مردم نقش داشته است، به قتل رسانده اند. اتهامی که  این سه برادر آن را تکذیب می کنند. متهمان میگویند حکومت هیچ سندی و هیچ نشانی برای شرکت آنها در این قتل ندارد و این اتهام کاملا ساختگی  را رد می کنند.

بهیه نامجو، مادر این سه برادر در پیامی ویدیویی از همه ما برای نجات فرزندانش و بخصوص نوید که به اعدام محکوم شده است طلب کمک دارد: “از هر کسی صدای من را می‌شنود تقاضای کمک دارم برای احکام ناحق و ناعادلانه‌ای که به پسرانم داده‌اند”. او می گوید که اصلا نمی‌توانم حکمی که به پسرم داده اند را به زبان بیاورم. نوید افکاری در یک فایل صوتی از زندان خطاب به مردم می‌گوید او گام به گام به چوبه دار نزدیک‌تر می‌شود و اگر تا به حال سکوت کرده، به امید اجرای عدالت بوده، اما الان که در آستانه اعدام است، نیازمند حمایت افکار عمومی و انسان‌های آزاده و حق‌طلب است. او خطاب به مردم می‌گوید، اگر اعدام شد، همه بدانند در قرن بیست‌ویکم، با این همه سازوکارهای حقوق بشری و سازمان ملل و شورای امنیت و غیره، یک انسان بی‌گناه در حالی که با تمام توانش تلاش کرد و جنگید، اعدام شده است.

ما اهداف جمهوری اسلامی از صدور و اجرای احکام اعدام علیه جوانان معترض را می شناسیم. این احکام اعدام و کشتن معترضین به این خاطر است که از شورش های آتی علیه نظام منحوسشان جلوگیری کنند. این برای جمهوری اسلامی جنگی سرنوشت ساز برای ماندن به هر قیمت است. از نیروی مردم می ترسند و می خواهند به خیال خودشان با اعدام و کشتار از مردم زهر چشم بگیرند. ما مردم می توانیم و باید این اقدامات جنایتکارانه را به ضد خود تبدیل کنیم. لازم است که همه ما به فراخوان بهیه نامجو مادر نوید، وحید و حبیب افکاری یکصدا و متحدانه پاسخ مثبت دهیم. به ندای کمک طلبانه نوید افکاری از زندان به خود آئیم و برای نجات یکی دیگر از فرزندان شریف مردم ایران به میدان بیائیم. صدای نویدها صدای اعتراض همه ما علیه چهل و یکسال بی عدالتی و ظلم است. با استفاده از مدیای اجتماعی و با ترتیب دادن اعتراض و گردهمایی خواستار لغو احکام اعدام و زندان و شلاق علیه نوید، وحید و حبیب افکاری و همه معترضین دیگر شویم. وقت تنگ است. باید فعالیتهای خود را گسترش دهیم و فشار علیه جمهوری اسلامی را افزایش دهیم. کمیته بین المللی علیه اعدام برنامه هایی را در خارج کشور برای نجات این سه برادر و بویژه نوید افکاری که با خطر فوری اعدام روبروست در نظر گرفته که در اطلاعیه های بعدی به اطلاع عموم خواهدرساند.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۰ شهریور ۱۳۹۹- ۳۱ اوت ۲۰۱۰